چند وقت پیش از گیاه حساس یا همون میموزا صحبت کردم و امروز با سوالی که یکی از خواننده های من یک جوانه ام کردند تصمیم گرفتم پستی ویژه در مورد روشهای ازدیاد این گیاه بزارم.

گلهای قشنگی داره. دوستان بوشهری اگر کسی این گیاه یا بذرش را دارد ممنون میشم به منم بده مژه

 

اصل سوال :

سلام و عرض ادب : قبلا برای طرح سئوالم که ربطی به این پست نداره پوزش میخوام اما چون در یکی از پستهای سال گذشته این مطلب عنوان شده بود ، اشکالی ندیدم که اینجا سئوالم رو مطرح کنم : در سال گذشته چند گلدان گل قهر خریدم برای تکثیر . خوشبختانه تا ابتدای فصل سرما به خوبی رشد کردن و بعد از گلدهی به بذر دهی هم رسیدن .در ابتدا فکر میکردم این گیاهان یکساله اند و وقتی در فصل سرما عملکرد خودشونو از دست دادند به خیال اینکه گیاه مرده ، بذرهاشونو گرفتم و گیاه رو شهید کردم . البته در اواخر سال گذشته متوجه اشتباهم شدم . از این که بگذریم امسال بذرها رو در چند نوع خاک با شرایط متفاوت کاشتم . الان تقریبا 45 روز از کاشت بذرها میگذره . دیروز به آهستگی خاک رو به کنار زدم و دیدم بذرها بدون کوچکترین تغییری صحیح و سالم توی خاک هستند . حتی وقتی خواستم ببینم که آیا آب به داخل اونها نفوذ کرده یا نه ، متوجه شدم که هنوز به همون سفتی قبل از کاشت هستند . یعنی انگار آب به داخل اونها و جنین داخلشون نفوذ نکرده . فکر کردم شاید قبل از کاشت باید عملیات ویژه ای روی بذور انجام بشه . هر چه در نت و یوتیوب جستجو کردم در این باره مطلبی پیدا نکردم . ممنون
نویسنده: MRH
جواب من :
گیاه حساس یک گیاه دائمی و بومی مناطق گرم و حاره ایی هست.با بروز سرما باید گلدان را به مکان گرم و مرطوب منتقل کرد.
این گیاه به دو روش قلمه ساقه و بذر تکثیر می شود.
به ادامه مطلب سر بزنید.

1- قلمه ساقه : یک قلمه ده سانتی از ساقه های ظریف گیاه حساس بگیرید و ته قلمه را برش اوریب بزنید و در محلول ریشه زایی قرار دهید و بعد در گلدان بکارید.

گلدان را تا زمان ریشه دهی در درون پلاستیک قرار دهید تا رطوبت محیط برای تسریع در روند ریشه زایی حفظ شود. البته اغلب با گذاشتن پلاستیک دیده شده که قلمه می پوسد برای همین حتما روزی چندبار سر پلاستیک را باز کنید تا تهویه به خوبی صورت گیرد و اگر در منطقه گرم و مرطوب هم هستید که کلا نیازی به کشیدن پلاسنیک نیست.

بهترین زمان قلمه گیری در بهار است.

محیط کشت قلمه بهتر هست مخلوط مساوی از پیت ماس+ماسه+پرلیت باشد. اما اگر تهیه این مواد برای شما مشکل هست استفاده از خاک ماسه ایی با خاکبرگ کافی است.

متاسفانه عکس یا کلیپی در این مورد پیدا نکردم و خودم هم تا حالا تجربه ایی در این کار نداشتم.

2- بذر : بذرهای میموزا دارای پوشش سختی هست به همین دلیل نیاز به خراش دهی با آب گرم دارد یعنی بذر را به مدت 12-24 ساعت در آبی با حجم 4-5 برابر حجم بذر و قرار میدهند دمای 77-100 درجه سانتی گراد قرار میدهند. در این حالت پوسته بیرونی که سخت بود نرم شده و نسبت به جذب آب نفوذپذیر میگردد و جوانه زدن بذر سریع تر و آسانتر می شود.

 

 

 

 

 

دوست عزیز اگر هنوز بذر دارید یکی از این روشها را انجام بدید ولی اگر نه چندتا از بذرهایی که کاشتید اما نه همشون را از خاک در بیارید و تیمار آب گرم کنید ، ببینید چه مدت طول میکشد تا سبز شود.

منبع * ،  * ،  *

دیدن این کلیپ خالی از لطف نیست.چشمک

[ پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٦:٢٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]