چند وقت پیش آقا مهدی دوتا عکس از گیاه برگ انجیری برای من فرستاند و علت بیحالی و زردی برگهای این گیاه را پرسیدند.

این گیاه اینقدر بلند و بدقواره شده که حق داره همچین حال و روزی داشته باشه و حتما باید این گیاه را با هرس جوانسازی کرد.البته هرس این گیاه ما را صاحب تعدادی گیاه جدید خواهد کرد چشمک

 

 

بهتره برای توضیحات بیشتر و دیدن عکس به ادامه مطلب سر بزنید.


نکته : هرگز اجازه ندهید که ساقه گیاهان آپارتمانی شما اینقدر بلند و بدقواره شوند اونم در شرایطی که برگ ندارند.

این گیاه باید از 20 سانت بالای ریشه قطع شود و به قطعات بیست سانتی قطعه قطعه شود. اصلا از هرس هراس نداشته باشید چون تمام ساقه این گیاه پوشیده شده از ریشه های هوای است که فقط لازمه در خاک قرار بگیریند تا رشد کنند و گیاه جدید به وجود آورند.

ریشه های هوایی رو ساقه را از نزدیک ببینید.

 

 

 

در عکس زیر جاهایی که علامت به اصطلاح ضربدر می بینید نیشخند یعنی این برگها باید بریده شوند.نقاطی هم که خط هست در واقع محل های قطع شاخه و قلمه گیری هست.

آن قسمت از شاخه که در گلدان اصلی با ریشه می ماند باید حتما خاک آن عوض شود. البته به هیچ وجه گیاه از گلدان خارج نشود بلکه کافیه خاک هایی رویی از گلدان خارج شود و خاکبرگ جدید جایگزین گردد و به مرتب آبیاری شود تا گیاه برگ های جدید تولید کند.

قلمه های تهیه شده که بدون برگ هستند را در خاکبرگ قرار دهید به این ترتیب که روی سطح خاک شیار باریکی ایجاد کنید و قلمه را جوری در خاک قرار دهید که ریشه ها به سمت پایین باشند و روی آن خاک بریزید و مدام آبیاری کنید تا بعد از چندماه برگ های جدید از خاک خارج شوند.

دو قلمه برگداری که حاصل جوانه های انتهایی هستند را تا آنجا که میشود در خاک فرو ببرید تا فقط برگها روی سطح خاک قرار بگیرند.

 

 

در تمامی مراحل فقط از خاکبرگ استفاده شود نه خاک دیگه ایی.

اگر در منطقه ایی هستید که هوا سرد هست حتما این عملیات را در مکان سربسته انجام دهید و بیرون از منزل نبرید.

___________________________________________________________________

پاسخ به سوالت آقا مهدی :

1- بهار یعنی زمانی که دمای محیط به 25 درجه سانتی گراد رسیده بهترین زمان برای قلمه گیری و کاشت بذر گیاهان هست. اما از آنجایی که گیاهان آپراتمانی اغلب بومی مناطق استوایی با اقلیم گرم و مرطوب هستند بهتر هست که دقت کنید حتمااا سردی هوا کاملا برطرف شده باشد و یا راه بهتر اینکه در منزل این عملیات را انجام دهید.

2- خشبی یعنی چوبی پس نیمه خشبی میشه نیمه چوبی. نیمه خشبی حالتی از ساقه هست که نه اینقدر چوبی شده که خم نشود و نه اینقدر علفی هست که سبز باشد و با فشار کمی خمیده می شود.

[ پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٦:٤٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]