چند وقت پیش در این پست از شما خواننده های عزیز سوال کردم که این چه گیاهیه؟؟ بعضی از دوستان لطف کردند و من را راهنمایی کردند و اسم درخت را گفتند ، زیتون تلخ.

من خودم هنوز زیتون تلخ را از نزدیک ندیدم و یا شاید هم در مسافرت ها دیدم و نشناختم اما هر چه هست مطمئنم این درخت در بوشهر نیست و دوست من هم این دو عکس را از شیراز تهیه کرده بودند.

اسم فارسی : زیتون تلخ

اسم انگلیسی : Texas umbrella tree

اسم علمی :Melia azedarach

اسم خانواده : Meliaceae

منشا : هیمالیا

 

 

 

بریم به ادامه مطلب ...


زیتون تلخ از درختانی هست که در طراحی فضای سبز کاربرد دارد. جنبه هایی زیبایی این مثل حالت رشد و شکل برگ ها و بو و شکل و رنگ گل ها و همچنین میوه ها از جنبه های زیبایی این درخت به حساب می آید.

فرم رشد این درخت حالت چتری است یعنی گسترده شده و می تواند سایه خوبی را ایجاد کند. قط تاج بین 9-18 متر است و درخت نیز بین 7-12 متر بلند می شود.

 

 

گلها خوشه ایی و بنفش و معطر که در فصل بهار ظاهر می شوند.

 

 

میوه هایی زردی تولید می کند که مدت طولانی رو درخت می ماند و به نوبه زیبایی خاصی به درخت می بخشد. درمنابع آمده که میوه های زیتون تلخ را می توان خشک کرد و به نخ کشید و به عنوان دانه های تسبیح و غیره استفاده کرد.

 

 

 

من شخصا از برگهای این گیاه خیلی خوشم آمده شکل زیبایی دارد. در گیاه شناسی به این برگ ها مرکب دوبار شانه ایی می گویند یعنی پهنک برگ یک دست نیست بلکه منشعب شده و تازه انشعابات نیز خود به اشنعابات فرعی دیگری تقسیم شده اند.

 

 

زیتون تلخ از آب و هوایی گرم و خشک کویری گرفته تا سرمای مناطق کوهستانی را تحمل می کند اما نمیدانم که در بوشهر نیز زنده می ماند؟؟

این درخت آفت و بیماری خاصی ندارد و در انواع خاک ها هم خوب رشد میکند اما از نظر یک مهندس فضای سبز این درخت دارای چند عیب هست :

1- شاخه های این درخت شکننده اند.

2- عمر درخت به نسبت کوتاه است . ( البته من نمی دانم چند سال، اگر شما می دانید ممنون میشم بگید )

3- بذرپاشی این درخت زیاد هست یعنی بعد از گلدهی میوه های زیادی که حاوی بذر هست تولید می کند و کنترل آن مشکل است.

 

 منبع:

کتاب راهنمای انتخاب و داشت درختان زینتی در فضای سبز ، غزاله روحانی

[ دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ٩:٤٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]