زمان چون رویائی مبهم و کهن بر دوشت سنگینی می کند. همچنان پیش می روی و می کوشی از میان آن بلغزی. اما حتی اگر به دو انتهای زمین بروی , نمی توانی از آن بگریزی. با این حال ناچاری به آنجا بروی - به کران دنیا. کاری هست که نمی توان کرد , مگر با رسیدن به آنجا. ص 606

 

 

همین الان خواندن این کتاب را تمام کردم و چون از خوندنش خیلی ... نمی دونم چجوری ذوق و شوقم از خوندن این کتاب را با کلمات ادا کنم اما همینقدر بگم که محشر بود.

در کافکا در کرانه جریان داستان مثل قطاری هست با یک مسافر. همچنان که پیش می رود مسافران دیگر سوار آن می شوند و اینجاست که نقطه اشتراک آدمهای داستان شکل میگیرد. در هر سطر کافکا در کرانه منتظر یک اتفاق جدیدی هستی که اصلا انتظارش را نداری و برایت قابل پیش بینی نیست اما می دانی که اتفاقی در راه است , دقیقا مثل زندگی واقعی ما آدم ها. این سرنوشت هست که با کمک زمان برای ما هر چیزی را مقدر میکند.

در این کتاب از روح و جسم , رویا و خواب و حضور در دنیایی غیر از این دنیا ,به ظرافت در جریان داستان گنجانده شده است. اینقدر زیبا و قابل لمس که خواننده هوس می کند که ای کاش تجربه ایی مشابه کافکا داشته باشد.

_________________________________________________

عنوان کتاب : کافکا در کرانه

نویسنده : هاروکی موراکامی

مترجم : مهدی غبرائی

انتشارات : نیلوفر

تعدا صفحات : 607 صفحه

قیمت : 12000 تومان

__________________________________________________

این سومین کتاب از آقای موراکامی هست که میخوانم قبلا کتاب های از دو که حرف میزنیم از چه حرف میزنیم و کتاب کجا میتوانم پیدایش کنم را خوانده بودم و شیفته این نویسنده و نوشته هایش شدم.به همین دلیل هر وقت آثار این نویسنده را ببینم تهیه می کنم و میخونم.

آقای موراکامی با اینکه ژاپنی هست اما نوع نوشته هایش رنگ بوی نوشته های آمریکایی می دهد من حس میکنم جاهایی شبیه گابریل گارسیا مارکز می نویسد اما فقط شبیه چون ایشان سبک خاص خودشان را دارند.

در این سه کتابی که از ایشان خواندم و البته مصاحبایی که ازشون خواندم به راحتی می توان متوجه شد که موسیقی را خیلی دوست دارد . از دویدن لذت میبرد.از بین حیوانات هم علاقه خاصی به گربه دارد که در داستانهایش کم و بیش یادی از آنها میکند البته در کافکا در کرانه نگاه ویژه ایی به آنها دارد و مثل شخصیت های اصلی در داستان جریان ساز هستند و گاهی کلید حل مشکلات.

من در این کتاب گاهی مفهموم برخی جملات را درک نمی کردم با اینکه بارها با دقت از روی آن می خواندم ، فکر کنم علت استفاده از جملات فلسفی و مفهومی هست که در این کتاب کم نیست و کار ترجمه را کمی مشکل میکند اما در کل به روند داستان خللی وارد نمی کند. 

در آخر توصیه می کنم کتاب را بخرید و مطالعه کنید.

من که برای امسال عید از آنجایی که قصد سفر نداریم چند کتاب تهیه کردم و قصد دارم تعطیلاتم را با مطالعه به بهترین نحو بگذرونم. مژه

[ چهارشنبه ٢٤ اسفند ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]