ما تو حیاط خونمون دوتا درخت نارنج و دوتا درخت پرتقال داریم که حدودا 30 دارند.

امسال نارنج ها خیلی خوب بهار کردند اما پرتقال ها ضعیف تر بودند که علت عمده اش اینه که تا زمان شروع بهار هنوز میوه های سال قبل روی درخت بود و پدرم راضی به چیدن شون نشد که این خودش می تونه علت مهمی بر سال آوری درخت باشد ، احتمالا سال آینده بهار خوبی خواهد داشت ، البته به شرطی که تغذیه کودی کنم.نیشخند

بهار نارنج حیاط خونه ما را بسیار معطر کرده و من این روزها صندلی زیر درخت گذاشتم و ساعت ها زیر نور آفتاب و در هوای بهاری با عطر خوش بهار نارنج کتاب های مورد علاقه ام را مطالعه میکنم. به بوشهری هایی که حیاط دارند توصیه میکنم این چند روزه هوای خوب را از دست ندهند و به بهترین وجه ازش استفاده کنند.

 

 

در ادامه دوعوتتون میکنم ادامه عکسها رو ببینید.مژه


 

 

گلبرگ گلها اول راست و کشیده هست و لوله های پرچم ها یکپارچه و به هم متصل هستند :

 

 

اما بعد از گرده افشانی توسط زنبورها که نقش عمده ایی در این کار دارند گلیرگ شروع به جمع شدن و لوله ایی شدن می کنند :

 

 

بعد گلبرگ ها به سمت پایین جمع شده و در نهایت ریزش میکنند و میوه های ریز سبز باقی می ماند که هنوز اندام مادگی گیاه که شامل کلاله و خامه می باشد روی آن هست.

 

 

گرده افشانی زنبور های عسل:

 

 

 

من بهارهایی که ریزش کردند رو جمع میکنم و تو اتاقم و محل کارم میزارم تا لحظه ایی این بوش خوش و این لحظات خوش را از دست ندهم.

 

 

میدونم خیلی از شماها براتون سوال هست چیکار کنیم بهار نریزه؟؟

دوستای گلم این امر کاملا طبیعی هست که درخت بر اساس توانایی و قدرتش در نگهداری شکوفه ها تنظیم میکنه که چندتا از گلها را می توانده به میوه تبدیل کند.

البته ممکن هست عواملی مثل وزش بادهای شدید و گرده افشانی نشدن گلها هم عواملی در ریزش باشند.

پس بهترین کار این هست که همیشه قبل از شکوفه دادن گیاه را با کودهای حیوانی کاملا پوسیده یا کودهای شیمیایی تقویت کنید اما باز ریزش خواهید داشت اما به مقدار کمتر ، پس نگران نباشید.

 

[ سه‌شنبه ٢۳ اسفند ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]