مطمئنم همه شما تا حالا انواع زیادی از گیاهان رو با اسم فیکوس دیدید وجه اشتراک گیاهان جنس فیکوس داشتن شیرابه سفید رنگی هست که بعد از قطع برگ یا ساقه از آن خارج می شود. 

از دیگر وجه اشتراک فیکوس ها ریشه زایی راحت قلمه های اونا و همچنین داشتن ریشه های هوایی ، این ریشه های هوایی گاهی اینقدر گسترده و زیاد می شوند که تنه اصلی گیاه و حتی زمین زیر آن را می پوشانند.

الان تو این عکس من در کنار ریشه های هوایی ایستادم و زمین زیر پام هم پوشیده از ریشه های قطور هست که بر روی سطح خاک گسترده شده اند.

در این پست قصد دارم از فیکوس بنگالنسیس صحبت کنیم.

اسم علمی : Ficus benghalensis

نام خانواده : تیره توت Moraceae


دوستان برای دیدن ادامه عکس ها و هم چنین توضیحات بیشتر ادامه مطلب سر بزنید.


 

این درخت کنار دریا (خلیج فارس) هست شاید تا دریا چند متری بیشتر فاصله نداشته باشه اما در جایی هست که ساختمانش رو تخریب کردند و هر آن ممکنه این درخت رو قطع کنند تا بجاش ساختمانی بسازند.

تو این عکس در واقع باید تنه اصلی دیده میشد اما ریشه های هوایی اینقدر بزرگ و قطور شدن که دیگه تنه اصلی پیدا نیست ، جالبه که ریشه ها چنان در هم فرو رفته اند که انگار با هم پیوند زده شده اند. این حالت که ساقها در کنار هم بعد از مدتی به طور طبیعی جوش میخوردند را پیوند طبیعی می گویند.

 

 

 

چیز جالبی که من متوجه شدم اینه که ریشه های هوایی در مناطقی که رطوبت هوا بیشتر هست بیشتر تولید می شوند مثلا همین درخت در برازجان ریشه هوایی یا تولید نمیکند و یا خیلی کم تولید میکند.

 

 

 

نمای نزدیکی از ریشه ها :

 

 

اینم نمایی از سطح زمین که ریشه های قطوری آن ها را پوشانده اند :

 

 

[ جمعه ٧ بهمن ۱۳٩٠ ] [ ٩:٤٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]