یکی از جذاب ترین گیاهان ارکیده هست.

 

 

ارکیده یک گیاه تک لپه ایی هست از خصوصیات ویژه تک لپه ایی ها داشتن رگبرگ های موازی با طول برگ و نداشتن لایه زاینده منظم هست.

ارکیده از گیاهان دائمی هست یعنی تا زمانی که شرایط محیطی را بتوانند تحمل کنند زنده می مانند.

ارکیده ها اغلب برگ دارند یعنی فتوسنتز میکنند و  برای خودشان غذا میسازند ، اما تعدادی از ارکیده ها هستند که برگ ندارند و جز گیاهان ساپروفیت یا گندرو محسوب می شوند یعنی برای کسب مواد غذایی خودشون وابسته به یک میزبان هستند.

 


 

در گل ارکیده گلها به شکل نامنظم یا زیگومورف هست و کاسبرگ و گلبرگ هر دو رنگی هستند.

در گل ارکیده اندام های زایشی درون ستونی قرار دارند. عکس زیر را ببینید که مقایسه جالبی از گل لاله و ارکیده هست :

 

 

از ویژگی های دیگر ارکیده اینکه بذرهایی بدون آندوسپرم ( مواد غذایی درون بذر ) تولید میکنه از این جهت گفته میشه بذر ارکیده لخت هست ، در طبیعت قارچ ها و در آزمایشگاه به کمک مواد غذایی خاصی توانایی سبز شدن دارند. البته اینم بگم که ارکیده ها بذرهای زیادی تولید میکنن یک غلاف ممکنه از 5000 تا یک میلیون بذر داشته باشه اما همگی لخت و بی مواد ذخیره ایی هستند.

 

بعضی از ارقام ارکیده توانایی تولید ریشه هوایی دارند که این خودش کمک بزرگی برای تکثیر از طریق قلمه انتهایی ساقه و قلمه هوایی از آن است و بعضی هم در محل گره ها اندام های پیاز مانندی دارند.

ارکیده ها کلا گیاهانی هستند که نور زیادی نمی خواهند.

دمای مناسب ارکیده ها در شب 15 درجه و در روز 25 درجه هست پس نتیجه میگیریم هوای خنک را دوست دارند.

 

 

 

برخی از ارقام ارکیده که دارای رشد سمپودیال یا خمیده هستند مثل dendrobium و epidendrum تولید پاجوش میکنند که اصطلاحا به این پاجوش ها kaiki  گفته میشود که در ازدیاد از آنها استفاده می شود. در این عکس پاجوش های جدا شده رو می تونید ببینید :

 

 

اینم دانهال های حاصله از بذر هستند :

 

 

نکته : من خودم به شخصه تا حالا نه ارکیده پرورش ندادم و نه زیاد باش مانوسم ، علت گذاشتن اصلی این پست هم این بود که یهو یادم اومد دوسال پیش که نمایشگاه گل در بوستان گفتگو تهران رفته بودم چندتا عکس از گلهای ارکیده گرفته بودم بیشتر خواستم به شما دوستان هم نشان بدم برای همینم ممکنه در پاسخ به بعضی از سوالاتون نتونم جواب دقیقی بدم.

ممنون از همراهی همیشگی شما دوستان گلم.

میتونید بقیه عکسها را در ادامه مطلب ببینید.


 

 

 

 

[ یکشنبه ٢ بهمن ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]