من یک جوانه ام
باغبانی * گیاهان آپارتمانی * گلهای فصلی * سبزیکاری * گیاهشناسی * عکاسی و کمی متفرقه - اینستاگرام من : baghban65 
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

گیاهان گرمسیری یا بهتر هست بگم نیمه گرمسیری وقتی در معرض هوای خنک قرار می گیرند هر چند همیشه سبز هستند اما خزان می کنند و تا رفع سرما در خواب خوش زمستانه فرو می روند.

در برگ های گیاهان رنگدانه های مولد رنگ زرد و نارنجی و قرمز وجود دارد اما تا زمانی که شرایط برای رشد فراهم هست ، رنگ سبز کلروفیل ها که منبع فتوسنتز و غذا سازی گیاه هستند مانع از ابراز وجود رنگ های دیگر می دهد ، اما با بروز هوای سرد رنگدانه های سبز متلاشی شده و رنگدانه های دیگر خودنمایی می کنند و چهره گیاه را با رنگ آمیزی متفاوت زینت می بخشند.درخت لوز یا گاروم زنگی که در نواحی جنوبی کشور وجود داره و قبلا هم ازش حرف زدیم الان در حال خزان و برگ ریزان هستند البته اول برگهای با رنگ قرمز برگهاشون خودنمایی کرده و بعد ریزش میکنند. البته لازم به ذکر هست که همین برگ های قرمز هزار و یک فایده دارند که از جمله میتوان به خاصیت ضدعفونی کنندگی آنها اشاره کرد که در آب آکواریوم ها برای تصفیه آب می اندازند.یکی از دوستانم میگفت رفته آکواریوم خرید همراهش چند برگ گیاهی بهش دادن که بعد از اینکه به من نشون دادم متوجه شدم برگ همین لوز هست که همراه با انواع ماهی های زینتی از شرق آسیا به ایران وارد می کنند این در حالی هست که در بندرعباس و بوشهر و سیستان این درخت در خیلی از منازل و فضای سبز شهری وجود دارد.

البته از این برگهای قرمز برای رفع عفونت در بیماری ها و زخم های عفونی انسان خصوصا بیماری های کبدی کاربرد وسیعی دارد.

 

این عکس مربوط به چند هفته پیش هست الان نصف این برگ ها ریزضش کردند و اگر سرما بیشتر شود کل درخت لخت و بی برگ می شود.

 

 

همه برگها چه جوان و چه پیر با آمدن سرما ریزش تغییر رنگ داده و در نهایت ریزش می کنند.

 

 

روی برگ :

 

 

پشت برگ :

 


 

[ پنجشنبه ۱٥ دی ۱۳٩٠ ] [ ٩:٠٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آفتاب به گیاهی حرارت می دهد که سر از خاک بیرون آورده باشد. اینستاگرام من : baghban65 پست الکترونیک : z_farshid@yahool.com
موضوعات وب
RSS Feed

کد جستجوی گوگل در سایت یا وبلاگ
جستجو در: