همانطور که در پست قبلی متوجه شدیم گیاهان مانگرو همه روشهای زندگیش هوشمندانه است که اگر غیر از این بود در آن شرایط دوام نمی آورد.

از عمده ترین و بهترین روش تکثیر این گیاه استفاده از بذر هست خوب با این شرایط محیطی که درختان مانگرو دارند اگر بذرشون خاصیتی مشابه بذرهای دیگه داشت و تو اب اونم اب شور میافتاد خفه میشد و میمرد اما این گیاه بازم برای خودش راه کارهای جالبی داره...

اعضای خانواده Rhizophoraceae که از خانواده های اکوسیستم مانگرو هستند با زنده زایی بقای نسل خودشونو تضمین میکنند به این صورت که بذر با رسیدن از گیاه جدا نمیشه و همانجا میمونه و جوانه میزنه و شاخه های نیزه مانند و ریشه هایی تولید میکنه این گیاهچه جوان گاهی ممکنه بین یک تا سه سال روی گیاه مادری بمونه و حتی تا یک متر رشد کنه و بعد داخل آب میافته تازه تو آب افتادنشم مدل خاصی داره اینجوریه که اول بصورت افقی قرار میگیره و حرکت میکنه تا جای مناسبی پیدا کنه حتی بعضی گونه ها میتونن تا یکسال همینجوری رو آب بمونن اما بعد که به جایی مناسب مثلا مردابی رسید به حالت عادی قرار میگیره و ریشه در گل فرو رفته و ریشه جدید تولید میکنه.

 

 

 

 

 

بعضی گونه های دیگر نظیر Avicennia، Aegialitis، egiceras، نهالها و جوانه های زنده ای تولید می کنند ولی این جوانه ها زمانیکه از گیاه می افتند هنوز در داخل یک پوسته قرار دارند. دانه های Avicenina تا زمانیکه در داخل پوسته هستند بر روی آب شناور می مانند. سرعت جدا شدن پوسته به عواملی نظیر درجه حرارت و شوری آب بستگی دارد.

 دانه های گونه Avicennia تنها قادرند بمدت 3 تا 4 روز بر روی آب زنده بمانند. در کل بنظر می رسد روش اول یعنی روش جوانه زدن (seedling) روش بهتری برای تکثیر گیاهان مانگرو باشد.

 

منبع

[ چهارشنبه ٧ دی ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]