حتما تا حالا زیاد شنیدین که در کنار آب های شور خلیج فارس جنگلهای وجود دارد به نام جنگلهای حرا یا مانگرو در این پست میخوام چند خطی از این جنگلها بنویسم امیدوارم که کسل کننده نباشه چشمک

کلمه مانگرو واژه ایی از هند غربی است و از دو کلمه تشکیل شده ،  لغت پرتغالی mango به معنای انبه و لغت انگلیسی  rove به معنی بیشه که به درختان و درختچه هایی که در مناطق جزر و مدی دریاها و اقیانوس های مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر رشد می کنند،  گفته میشود.

 

مانگرو در واقع یک گیاه نیست بلکه یک اکوسیستمی هست که شرایط خاصی که فقط تعداد خاصی جاندار میتونن در آن زندگی کنند.

 


اکوسیستم مانگرو به منطقه جزر و مدی دریا گفته میشود که شامل آب شور دریا و گیاهان شورپسند ویژه ایی هست.

 غنی ترین جوامع گیاهان مانگرو در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری که در آنجا درجه حرارت آب در گرمترین ماههای سال بیش از 24 درجه سانتی گراد و میزان بارش سالانه بیش از 1250 میلی متر می باشد و کوههایی با ارتفاع بیش از 700 متر نزدیک ساحل دریا یافت می شود، وجود دارند.

مهمترین گیاهان این منطقه همان گونه های گیاهی حرا یا مانگرو با نام علمی Avicennia sp  است ، حالا اگر ما اکوسیستم مانگرو را به چند منطقه تقسیم کنیم نوع گیاهان هر منطقه هم فرق خواهد کرد:

مثلا در یک اکوسیستم مانگرو قسمت اول که رو به دریا هست و مدت زمان بیشتری در آب قرار دارد ( در واقع مدت بیشتری با جریان آب تازه تماس دارد ) بیشتر گونه مانگرو خاکستری ( با نام علمی Avicennia marina ) رشد میکند البته در مناطق گرمسیری دنیا علاوه بر مانگرو قرمز یا مانگرو سیبی یا Sonneratia alba نیز رشد میکند.

عکس میوه مانگرو خاکستری :

 


عکس مانگرو سیبی :

 


خوب در خط عقبتر ، بهتره اسمشو بزاریم منطقه دو ، مانگرو قرمز یا مانگرو عنکبوتی ( با نام علمی Rhizophora stylosa ) رشد می کند.

 


خوب دوستان بازم یک منطقه به عقبتر یعنی به سمت خشکی برمیگردیم و اسمشو میزاریم منطقه سه ، در این منطقه چون ساعات بیشتری از آب بیرون هست و تبخیر بیشتر صورت میگیرد پس بسیار شورتر هست و بیشتر گیاهان شورپسند و گونه مانگرو زرد و گونه های Ceriops یافت می شود.

در پشت این سه منطقه منطقه چهارم هم هست که گیاهانی هستند مثل Hibiscus tiliaceus, Berringtonia acutangula . که شوری کمتری تحمل میکنند.


به نظرتون گیاهان مانگرو چگونه شوری آب دریا رو تحمل میکنند؟؟

گیاهان برای وفق دادن خودشون سه راه کار دارند :

1- فیلتراسیون نمک به این معنی که ریشه ها اجازه ورود نمک به گیاه نمی دهند.

2- ترشح سریع نمک : گیاهان غده های نمکی دارند که نمک اضافی که وارد گیاه شده راه در غده های تجمع نمک جذب و به بیرون گیاه ترشح میکنند به نحوی که میشه روی شاخساره این گیاهان توده های نمک را دید و چشید.

 


3- جمع آوری و تغلیظ نمک و ذخیره آن در پوست و برگهای پیر که در شرف ریزش هستند.

 

شاید سوال بعدی که براتون پیش بیاد این باشه که این گیاهان که مدام در معرض وزش بادهای دریایی هستند پس تبخیر و تعرق زیادی دارند، برای حل این مشکل چه راه کاری دارند؟

گیاهان مانگرو بر روی برگه های خود لایه ضخیم کوتیکول ( لایه براق و واکس مانند ) دارند که از تبخیر بیش از حد آب جلوگیری میکند و این گیاهان تمام روزنه های خود رو در زیر برگها یعنی جایی که از برخورد با تابش و وزش کمتری برخوردارند ، پس این گیاهان به راحتی با این مشکل هم کنار می آیند.

 

از آنجایی که این گیاها در آب غوطه ور هستند و ریشه های آنها هم در خاکهای مملو از آب است ، این گیاهان برای دریافت اکسیژن راه کار ویژه ای دارند به این صورت که در ریشه هایی که خارج از آب هستند سلولهایی به نام لنتیکول وجود دارد که وظیفه جذب اکسیژن دارند و به این صورت عمل میکنند که وقتی در معرض هوا هستند اکسیژن ذخیره میکنند و وقتی در آب غرق شدند از این اکسیژن بهره می برند.

 


در چند پست آینده بیشتر از این گیاهان حرف میزنم.

[ سه‌شنبه ٦ دی ۱۳٩٠ ] [ ٧:۳٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]