یکی از خواننده های من یک جوانه ام این چند عکس رو فرستادند و اسم گیاه و شرایط نگهداری رو پرسیدند که من در قالب یک پست خدمتتون تقدیم میکنم.

 

هیپوستس

نام فارسی متداول : گل سنگ ، صورتی خالدار

نام انگلیسی : freckle face به معنی خالدار

نام علمی :  Hypoestes sanguinolenta

نام خانواده : Acanthaceae

 

برگها ظریف و خوش فرم با خالهای صورتی در بستری از رنگ سبز تیره واقعا منظره بسیار زیبایی داره این گیاه که آدم از نگاه کردنش سیر نمیشه خیال باطل

نگهداری این گیاه خیلی آسونه پس دوست عزیزی که این گیاه رو داره و این عکسا رو فرستاده اصلا نگران نباشه چشمک

 


از نظر نوری باید بگم که گیاهی سایه دوست هست یعنی نیاز نداره نور آفتاب مستقیم بهش بتابه اما اگر جایی باشه که به جای سایه نقطه تاریک و خیلی کم نوری باشه باید بگم که گیاه زیبایی خودشو از دست میده و نقاط خال خالی صورت در زمینه سبز تیره محو و نامرئی میشه و رنگ سبز برای جذب حداقل نور بیشترنمایان میشه البته اینم بگم که اگر تو نور مستقیم آفتاب باشه چون برگهای خیلی نازک و ظریفن فوری میسوزن و نقاط سوختگی در برگ نمایان میشه.

 

 

از نظر دمایی بگم این گیاه هم مثل اغلب گیاهان آپارتمانی گیاه گرمسیری هست و دمای مناسب رشد این گیاه 18-25 درجه سانتیگراد هست.

در مورد تعداد دفعات آبیاری بگم گرچه گیاه مقاومیه اما بهتر هست همیشه خاکش کمی رطوبت داشته باشه.

خاک مناسب این گیاه هم خاک سبک و بهتر هست بسته های خاکبرگ باشه.

 


روش تکثیر این گیاه هم جدا کردن نوک شاخساره و کاشتن در یک گلدان جدید هست من خودم تا حالا از این گیاه قلمه نگرفتم اما اگر بوشهر آوردن حتما ازش میخرم و تکثیر میکنم ومثل همیشه خدمت شما دوستای گلم هم عرضه میکنم.

بر اساس تجربه مهندس محدثی که میگن بذرش براحتی رشد میکنه پس اگر بذرش گیرتون اومد یا گیاهتون بذر داد از این روش هم برای تکثیرش استفاده کنید.

از اونجایی گیاهی بسیار ظریفی هست و حشرات مکنده براحتی میتونن بهش صدمه بزنن از جمله شپشک ها .

 

[ جمعه ٢ دی ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]