نمیدونم چجوریه این روزا هر کی منو میبینه میگه : رفتیم یه درختی خریدیم تو شش ماه دو متر قد کشیده و کلی رشد کرد بعد که آدرس میده معلوم میشه کنوکارپوس هست ، امان از مدیران اجرائی فضای سبز شهری که تا تونستن تمام شهر رو کردن کونوکارپوس در حدی که همه میگن این گیاهیه که نه خشک میشه نه خراب میشه زودیم بزرگ میشه و انتظار دارن همه گیاه ها همینجوری باشن ، حالا من با چه زبونی بگم آقا نمیشه ، والا نمیشه بلا نمیشه :( مگه به گوششون میره ...

منم از حق نمیگذرم که کنوکارپوس گیاه خوبیه ، مقاومه به گرما و خشکی و بی آبی اما دلیل نمیشه همه بلوارها و گوشه کنار خیابونها و کوچه ها بشه این گیاه ، البته اخیرا میبینم کی تنوع به خرج دادن اما خوب اینقدر تعداد جمعیت کنوکارپوسها زیاده که حالا حالا نمیشه گیاه دیگ ایی رو غالب یا به اندازه اون کاشت.

بچه که بودم یادمه جای همه این کنوکارپوس ها کهور پاکستانی بود که گیاه خاصی از نظر گیاه شناسی و فضای سبز نبود اما ساختار رشد تنه اش و مقاومت بسیار بالاترش نسبت به کنوکارپوس اونو شاخص میکرد من که همیشه از تماشای تنه های مارپیچی که با هر کدوم میشد در دنیای خیال داستانها براش ساخت لذت میبردم. الان از این گیاه برای بیابا زدایی استفاده میشه از بس به بی آبی مقاومه.

کنوکارپوس آسفالت و سنگ فرشهای خیابون ها رو خراب میکنه که البته قبلا هم گفتم :

 

 

دوستانی که کنوکارپوس کاشتن یادشون باشه وقتی هرس میکنن باعث میشن جوانه ها پایینی تنه بیدار شده و گیاه تحریک به تولید پاجوش و تنه جوش بشه برای هین اگر میخان گیاهشون تک تنه باشه بعد از هرس جای قسمتهای قطع شده چسب پیوند بزنن تا هم بیماری و آفتی وارد بافت تنه نشه چون این چس ها قارچکش هم دارند و هم تنه جوشهای کمتری تولید کند.

 

 

[ شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]