بلاخره نوبت به درختچه زینتی شمشاد اهوازی رسید که مخصوص مناطق جنوبی کشورمون هست.

اسم علمی : Clerodendron phlomidis

اسم خانواده : Verbenaceae

در طی دهه هشتاد کشت و پرورش شمشاد اهوازی در استان بوشهر خیلی رواج پیدا کرد. از این گیاه به عنوان گیاه پوششی دیوارها و نقاطی که میخان از چشم بیننده پنهان باشه و یا به صورت پرچین و حتی به صورت تکی در وسط میادین و زمینهای چمن کاری شده استفاده شده است.

 

 

این گیاه به گرما و خشکی و کم آبی و شوری خاک و آب بسیار مقاوم هست و در تمام طول سال سبز و پربرگ و پرپشت هست و با گلهای سفیدی که دارای پرچم های قرمز بلند هستند در زمینه سبز برگها مناظر زیبایی رو ایجاد میکند.

 

 

شمشاد اهوازی بسیار به هرس و قیچی شدن جواب میده و هرچی بیشتر قیچی بخوره پرپشت تره و زیبا تر میشه و در واقع هرس پذیری بالایی داره.

شمشاد اهوازی فقط در زمستانهای مناطق جنوب کمی از برگهای قدیمیش خزان میکنن که البته خیلی سریع با برگهای جدید جبران میشه.

خوب دوستان بریم در ادامه مطلب تا عکسها بیشتری ببینیم و بیشتر از این گیاه حرف بزنیم.


از شمشاد اهوازی میتونیم به عنوان دیوار سبز استفاده کنیم که بسیار هم زیبا میشه :

 

 

ببینید چقدر زیبا هست گلهای ریز سفید در متن سبز برگها :

 

 

ترکیب گل کاغذی با شمشاد هوازی هم زیبا میشه :

 

 

جلو یه خونه رد میشدم دیدم بجای اینکه دیوار بلند و بی روحی بسازن اومدن از نرده استفاده کردن و برای پوشاندن حیاط هم از شمشاد اهوازی استفاده کردن تازه برای خودشونم با پیچک دروازه هم ساختن چشمک

 

 

 

برای تکثیر شمشاد اهواز از سه روش میشه استفاده کرد :

1- تقسیم ریشه : به اینصورت هست که میتونید ساقه ایی که در کنار بوته اصلی از زمین خارج شده اند با بخش از ریشه جدا کرد و در جای جدید کاشت .

2- خوابانیدن : این روش خوابانید برای گیاه من هم اتفاق افتاد به این صورت که یکی از شاخه ها اینقدر بلند شده بود که رو زمین افتاده بود و خودش ریشه زده و وارد خاک شده بود حالا شما هم میتونید ساقهایی که خیلی بلند شدن رو بزارید روی خاک و کمی هم روش خاک بریزی یا سنگی بزارید که ساقه برنگرده بعد از مدتی ریشه میزنه و میتونید جداش کنید و در جای دلخواه بکارید.

3- قلمه ساقه : در این روش در فصل بهار میتونید ( فصل بهار مناطق جنوب یعنی بهمن و اسفند) ساقه های خشبی و نیمه خشبی را جدا کنید و بکارید و بعد از یکسال که قلمه گرفت میتونید به زمین اصلی انتقال بدید البته دقت کنید که قلمه اول تک شاخه است و اصلا حالت پرپشتی نداره مثل عکس زیر و وقتی میکارید فضا رو پر نمیکنه اما به مرور که قیچی کنید مدام پرپشت تر و زیبا تر میشه .

این نکته برای کارشناس شهرداریها و فضای سبز مهمه که همیشه میخام گیاه خیلی سریع رشد کنه و فضای سبز سریع به بهره برداری برسه برا این گیاه کافیه جند ماهی تحمل کنن و با هرس و سرشاخه زنی مداوم گیاه پرپشتی ایجاد کنند.

 

 

 

 

[ جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٧:۱٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]