امروز پروفایل گوگل یکی از خواننده های وبلاگ رو دیدم که اتفاقا از طریق گوگل پلاس هم وبلاگ رو پیگیری میکنن اسمشون آقای سید احمد محدث حسینی هست و متوجه شدم سایتی دارند به نام از مالزی. ایشان در سایتشون دست نوشته های خودشون که حاصل مشاهدات و زندگی در مالزی هست دارند و چون چیزی هست که از تجربیات شخصیشون نشات میگیره برای من خواننده بسیار جالب و قابل درک تر است.

از بین پست های مفیدشون من پستی رو دیدم در مورد میوه گرمسیری دورین که البته در ایران نیست و گویا ورودش هم ممنوع است که البته علتش رو نمیدونم که بد ندیدم در اینجا کپی کنم و شما هم لذت ببرید ایشاله در پست بعدی پستی از گیاهشناسی این گیاه تقدیمتون میکنم.

 

 


برگرفته از وبلاگ از مالزی ، دکتر سید احمد محدث حسینی :

رورییان یا دورین  که در زبان مالایی به معنی میوه خاردار است آنقدر میوه مهمی است که خارجی ها به آن کینگ فورت(King Fruit) می گویند. این میوه که هر کدام آن به حدود 5 کیلو هم می رسد میوه ای است درختی  که پوست آن پوشیده از خار های  محکم  و قوی است که اگر خدای نکرده از بالای درخت روی سر کسی بیفتد مرگ حتمی است. البته در مناطقی که این درختان است یک تور حفاظتی  ایجاد می کنند که کسی داخل آنجا نشود  ولی ممکن است کسی هوس کند وبرود برای برداشت اگر یک وقت رفتید حتما حداقل هلمت(کلاه موتور) را سرتان کنید.  اگر پوست این میوه را بشکافید که آنهم نیاز به تبر دارد داخل آن میوه ای زرد رنگ تا نارنجی وجود دارد.  این میوه  بوی بسیار نافذ  و  بدی دارد که برای کسانی که با این میوه آشنایی ندارند اذیت کننده است بنابر این در تمامی مکان های عمومی ومخصوصا هتل ها ورود این میوه ممنوع است. اگر دقت کنید در تمامی هتل های جنوب شرقی آسیا روی هتل ها نوشته ( No Dorian)  که اگر شما به  داخل هتل  ببرید مشمول جریمه تا 500 رینگت می شوید.این میوه در ابتدا آشنایی شما با آن علاوه بر بد بویی بسیار هم بد طعم است بطوری که در مسابقه (Fear Factor) که در آن شرکت کننده گان مجبور به خوردن انواع کرم؛ سوسک؛ خون و... می شوند در بعضی از قسمتها به جای آنها شرکت کننده گان را مجبور به خوردن دورییان میکنند یعنی  نه خوردن آن یعنی حذف از مسابقه ای  که حداقل جایزه آن 50 هزار دلار است. اما اگر شما قدری تحمل کنید و به خوردن آن عادت کنید نه بوی آن شما را اذیت می کنند و نه طعم آن  و بعد از مدتی لذیذترین میوه دنیا برایتان می شود بطوری که  با وجود دورییان دیگر شما هیچ میوه ای را نمی خورید و به ان معتاد می شوید یعنی وقتی بوی دورییان به شامه شما رسید شما هوس می کنید که دورییان بخورید.

من خودم  اوایل  آنقدر از بوی دورییان بد می آمد که همه دوستان می دانستند و وقتی می خواستیم خانه آنها برویم سریع آثار دورییان را جمع می کردند تا من اذیت نشوم. اولین بار که به اصرار دوستان دورییان خریدم بردم خانه کمی از آن خوردم حالم به هم خورد و بردم تا دادم به نگهبان مجتمع و آنقدر خوشحال شد که نگو . ولی کم کم با اصرار دوستان به آن عادت کردیم. چند نفر  مهمان داشتیم برای آنها روزی دورییان خریدم که خب طبیعی بود آنها نتوانستند از آن بخورند و می گفتند ما تعجب می کنیم چگونه شما می توانید این را بخورید مدتی گذشت با تشویق های ما آنها هم کم کم شروع کردند به دورییان خوردن و شدن مثل ما بطوری که وقتی برگشتند ایران مرتب سفارش میکردند نمی توانید برایمان دورییان بیاورید و خب جواب ما هم منفی بود زیرا ورود دورییان به فرودگاه ممنوع است چه رسد داخل هواپیما.


[ پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٦:٥۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]