فیکوس بنجامین یک گیاه آپارتمانی و یک درختچه فضای سبز برای مناطق نیمه گرمسیری است.قبلا در چند پست از این گیاه بحث کردم.

این دوتا عکس را یکی از خواننده ها وبلاگ قبلا فرستادن اما من بدون نام ارسال کننده ذخیره کرده بودم به همین دلیل نمیدونم این عکس ها متعلق به کی هست.

 


سوال این دوستمون  این بود که گیاهشون چرا برگاش زرد میشه و می ریزه؟

جواب :

سه دلیل عمده را بررسی میکنیم:

1- حمله آفات مکنده مثل : کنه قرمز ، شته ،شپشک و ...

در حمله کنه قرمز بر روی برگ و یا زیر برگ لکه های زرد رنگی دیده میشود که این نقاط محل فرو بردن نیش کنه به درون بافت گیاهی برای تغذیه از شیره پرورده گیاه است.

برگهایی که آلوده به کنه قرمز هستن لوله یا به عبارتی قاشقی می شوند ، زرد شده و ریزش میکنند.

در گیاهی که مورد حمله کنه قرمز هست تارهایی در زیر برگها و دمبرگها دیده میشود که این تارها را کنه می تند و از آن آویزان میشود تا با کوچکترین نسیم و یا حرکتی از گیاهی به گیاه دیگر انتقال پیدا کند و اینجوری آلودگی در جایی انتشار پیدا می کند.

در مورد این دو عکس که گیاه دوستمون رو نشان میده من احتمال زیاد میدم که میتلا به آفت کنه قرمز شده که اغلب از تو خود گلفروشی ها گیاه بیمار شده و در محیط خونه عوارضش رو بیشتر نشون میده و گیاه هر آن ممکنه بمیره.

2- آبیاری زیاده از حد خاک گلدان

گاهی ممکنه اینقدر به خاک گلدان آب بدیم که تمام منافذ خاک پر از آب بشه و به علت تکرار بدون فاصله آبیاری ما ریشه گیاه در اثر نبود اکسیژن خفه بشه که علائم رو به این صورت نشون میده که برگهای گیاه به سمت پایین خم شده و پژمرده میشوند و زرد شده ریزش میکنند که من در اینجا این حالت رو نمبینم.

4- دمای پایین محیط

سرد بودن محیط پرورش گیاهان آپارتمانی باعث ریزش برگها می شود که گاهی میبینیم برگ گیاه در حالی که سبز هست ریزش میکنه.

 

 

اما توصیه من :

اول اینک درختچه نیاز به یک هرس نوک شاخه داره و بعد حذف همه برگهای زرد شده و جمع آوری تمام برگهایی که پای گیاه ریخته.

دوم انتقال گیاه به مکانی که نور مستقیم آفتاب را دریافت کنه حتی از پشت پنجره اما اصلا توی سایه و یا جای کم نور نباشه.حتی اگر ممکنه به بیرون خونه برده بشه بهتر هست.

سوم غبارپاشی با آب پاش تا هرچی خاک و تار عنکبوت هست شسته بشه.

چهارم سمپاشی با یک سم حشره کش مثل دیازینون یا مالاتیون . علت معرفی این دو سم اینه که در بازار در شیشه های کوچیک برای مصرف خانگی به فروش میرسه.

هر سوال دیگه ایی دارید در این زمینه در خدمتم.[ جمعه ۱۱ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱:۱٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]