چند وقتی هست دوستان سوالاتی در مورد کودها و میزان و نوع عناصر معدنی که دارند سوالاتی دارند.

در این پست من برای شما یک سری عکس میزارم هم سایت کوچیک و هم سایز اصلی ، چند روزی به این بروشورها که مربوط به شرکت مهرشیمی هست دقت کنید و سوالاتی که دارید رو بپرسید.

 

این دو عکس پشت و رو هست که جداگانه میزارم.

سایز اصلی 1 ، 2

 

 

 

توضیحاتی در مورد بروشور کود :

در خاکهای آهکی که pH خاک بالای 7 هست کابرد کود آهن ضرورت پیدا میکنه و چون در مناطق جنوبی و مرکز ایران خاکها بیشتر شور هستند از زبان مردم و کشاورزا زیاد میشنویم که همیشه دنبال کود آهن هستن و همیشه میخان فقط کود آهن به گیاهشون بدن که البته لازمه اما نه همه وقت و همیشه.

در بین گیاهان ، درختان دانه دار مثل گلابی بسیار به آهک خاک حساس هستن و نباید آهک خاک بیشتر از 10% باشد.

از بین درختان هسته دار بادام و زردآلو و آلبالو از مقاومترین درختان به آهک خاک اند ولی در عوض هلو و شلیل بسیار به به میزان بالای آهک خاک حساس هستند.

خوب بریم سر ادامه بحث در مورد نکات مهم در بروشور :

اگر دقت کنید نوشته  Fe-EDDHA 6% ، خوب Fe که علامت اختصاری آهن هست اما بحث اصلی الان من در مورد EDDHA هست :

نمیدونم تا حالا شنیدن که میگن از کلات آهن استفاده کنید چون برای گیاه بهتر هست یا نه ؟؟ اما کلات یک نوع عامل شیمیایی هست که نقش محافظت کننده برای عنصر آهن دارد ، یعنی عامل شیمیایی کلات یون آهن را در بر میگیرد تا آهن در خاک به راحتی از دسترس گیاه خارج نشه ، چون آهن ذاتا یک عنصر کم تحرک و تنبل در خاک هست و از طرفی هم به سرعت با عناصر دیگه ترکیب میشه و وقتی هم که ترکیب شد دیگه اون آهن بدرد گیاه نمیخوره چون گیاه آهن را به صورت Fe3+ جذب میکند پس کلات یون آهن را محافظت میکنه تا مدت بیشتری در خاک بدون غیرفعال شدن بمونه و به مرور در اختیار گیاه قرار بگیره.

سه عامل شیمیایی اختصاصی برا کلات کردن آهن معرفی شده که از این به بعد شما اینا رو روی بسته های کود دیدید متوجه میشید که کلات آهن داره :

1- EDDHA

2- EDDCHA

3- EDDHMA

پس الان کود ما دارای 6 درصد آهن کلات شده است که هرچی این درصد بیشتر باشد به بهتر شدن کیفیت کود کمک میکند.

 

خوب باز اگر بیشتر دقت کنید رو بورشور نوشته ORTO-ORTO 3/6% (اورتو-اورتو) :

اورتو-اورتو نحوه آرایش عامل شیمیایی کلات کننده نسبت به یون آهن و تعداد اتصلات شیمیایی این دوتا به هم هست. در حالت اورتو-اورتو ، یون آهن یا شش اتصال به عامل کلات متصل هست و این بهترین و کاملترین حالت هست که باعث میشه آهن کاملا محلول باشه و رسوب نکنه و به مدت بیشتری در خاک به حالت محلول باقی بمونه اینجوری گیاه فرصت بیشتری داره تا سر فرصت آهن رو به راحتی جذب کنه.

الان این کود ما از مجموع 6% آهنش ، 3/6% آن به صورت اورتو-اورتو هست که هرچه این درصد بالاتر باشد کیفیت کود آهن و اثربخشی آن روی گیاه بالاتر خواهد بود.

بهتره همیشه بعد اینکه مطمئن شدین آهن کلاته هست به اورتو-اورتو توجه کنید و کوردی که درصد اورتوی بالاتری دارد رو مصرف کنید.

نکته : هیچوقت کودآهن کلاه را با ترکیبات مس که در اغلب قارچکش ها وجود دارد یا کودهای حاوی مس ترکیب نکنید چون باعث غیرفعال شدن و از بین رفتن آهن میگردد.

نکته : کود آهن را باید در فصولی هوا بهاری و گیاه در حال بیدار شدن و جوانه زدن هست استفاده کرد پس در مناطق جنوبی مثل بوشهر و بندرعباس و خوزستان الان فصل خوبی برای تغذیه کودی آهن برای گیاه هست اما مناطق مرکز و شمال ایران در فصل بهار اینکار رو انجام میدن ، به میزان مصرف کود روی گیاه حتما دقت کنید.

- دوستان میتونید از اینجا یک متن بسیار ساده با فرمت pdf در مورد کلات آهن و فرمولاسیون ارتو-ارتو بخونید.

اگر تا اینجا سوال دارید چند روزی فرصت دارید بپرسید در خدمتم.

......................................................................................

اینم چند مدل کود کاملNPK

سایز اصلی

 

 

سایز اصلی

 

 

 

سایز اصلی

 

منتظر سوالاتتون و برداشت هایی که کردین هستم.

 

 

 

 

EDDHA

[ سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٠ ] [ ۸:٢٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]