این روز ها اعمال مسافران آفتاب بپایان رسیده و حاجیان همچون کبوتران سبکبال و با قلبی پاک و با پرونده ای سفید در بغل به میان خانواده های خود برمیگردند و انشاءاله حاج آقا فرشید هم با سلامتی و شادابی همین روز ها خانه و کاشانه خودرا پرنور و مملو از معنویت خواهد کرد .

از قدیم گفته اند وصف العیش نصف العیش ، امیدوارم خداوند این مسافرت را به همه شما و مجددا به ما قسمت کند ! به همین بهانه ، علی الحساب این عکس ها را که چند سال پیش در یکی از مسافرت های خانه خدا گرفته ام ببینید خالی از لطف نیست ،

 

این عکس را از پشت بام هتل شرایتن گرفته ام و نمای کلی مسجدالحرام و سالن های صفا و مروه در آن دیده می شوند .

قابل ذکر است که در توسعه اخیر هتل شرایتن تخریب شده و گرفتن عکس از این زاویه غیر ممکن شده است .

عکس زیر از نظر محتوا یکی از جالبترین عکس های من است ، این عکس را قبل از اذان صبح و حدود ساعت 4 از بالای کوه نور و از غار حرا گرفته ام و مسجدالحرام چون در ارتفاع پایینی از شهر مکه قرار دارد از هیچ جای شهر دیده نمی شود مگر از بالای این کوه ، و اینجا همان نقطه ایست که حضرت پیامبر (ص) در موقع راز و نیاز با معبود یکتا ، از آنجا به مکه و بیت الله الحرام نگاه میکردند ،

 

عکس زیر محل تولد حضرت پیامبر (ص) را نشان می دهد که در حال حاضر به کتابخانه تبدیل شده است .

بقیه عکس ها را در ادامه مطلب ببینید .

 


عکس زیر نمای کلی مسجد النبی نشان میدهد ( از پشت بام هتل الانوار گرفته ام )

 

 

در این عکس قبرستان بقیع و قبور مطهر چهار امام معصوم مشاهده می شود و البته خانمها اجازه ورد به داخل قبرستان بقیع را ندارن و باید از پشت نرده ها زیارت کنند .

 

روز های آخر اعمال حج و صحرای عرفات - الان موقع غرب است و چندین میلیون حاجی همزمان به سوی منا راه افتاده اند .

 

 

نقطه پایان - منا ، محل بجای آوردن آخرین اعمال و قربانی و بعد ... خداوند قبول کند انشاءاله

این چادر ها به شکل خاصی ساخته شده اند که یادر آور حمله ابرهه به خانه خدا و هجوم مرغان کوچکی بنام ( طیر ابابیل ) است و بهمین علت به اینها چادر های طیر ابابیل هم میگویند .

امیوارم تمامی حجاج با حج مقبول برگردند . شاد باشید .

[ دوشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]