حتما تا حالا زیاد این گیاه رو دید که اغلب به اسم لش شناخته شده است.

من قبلا در مورد این گیاه اینجا پست گذاشتم که میتونید سر بزنید و مطالعه کنید چوم قلمه زدن و روش تکثیرش رو پله پله با عکس توضیح دادم. (+)

 

 

امروز از اداره مرخصی گرفتم و خونه موندم و سری به کتاب گیاهان آپارتمانی،تالیف حسن بنی هاشم زدم و دیدم در مورد این گیاه صحبت کرده که خلاصه ایی از اون رو به محضر شما خواننده های عزیز من یک جوانه ام تقدیم میکنم :

از اسامی دیگه این گیاه قلب ارغوان هست و علت این نامگذاری بخاطر برگهای ارغوانی رنگش هست.

روی برگهای این گیاه پرزهای خیلی ظریفی هست که با چشم هم براحتی دیده میشه.

این گیاه کاملا علفی و دارای ساقه ای حساس و شکننده هست و به گرما و رطوبت بیش از حد هوا مثل تابستانهای بوشهر و به سرمای زیاد مثل مناطق معتدله حساس هست.اما در مجموع من تو بوشهر تونستم در تمام ماههای سال زنده نگهش دارم،چون سرمای چندانی نداریم و در تابستان هم گلدون لش را میزارم یه گوشه و هفته ایی یه بار بهش آب میدم و با اینکه مقدار زیادیش در اثر گرما گند میکنه اما بازم چندتا از شاخه هاش زنده میمونه.

بهترین حالت نوری برای این گیاه اینه که از نور مستقیم آفتاب در ساعات اولیه صبح بهره ببره در این صورت برگها بزرگ و گستره و به رنگ بنفش ارغوانی زیبا در میان اما اگر در محیط کاملا سایه و جایی که نور غیرمستقیم به اندازه بهش نرسه یا تو خونه بزارین برگها و ساقه ها ریز و نازک و به رنگ سبز در میان همانطور که در عکس بالا میبینید،در عکس بالا برگهایی بالای که نور بهشون میخوره خوشرنگ و بزرگ و برگهای پایینی که نور بهشون نمیخوره سبز هستند.

این گیاه رو میتونید در گلدان های آویز و یا حاشیه باغها و پارک ها یا در باغچه بکارید،در ضمن میتونه به عنوان گیاه پوششی در قسمتهایی که تردد نیست کاشته بشه.

 

 

از نظر ابیاری باید بگم که این گیاه کاملا علفی هست پس نتیجه میگیرم نیاز به آبیاری منظم و زیاد داره اما از طرفی هم اگر خاک همیشه خیس باشه بسرعت میگنده چون ریشه های گسترده و قوی نمیتونه تولید کنه پس بهتر هست در فواصل بین آبیاری خاک خشک بشه و بعد شما مفصل آبیاری کنید اینجوری همیشه گیاه تون سالم میمونه.

برای قلمه گرفتن هم هرگز در تابستان و زمستان یعنی سرما و گرما اقدام به این کار نکنید چون به راحتی ریشه ها عرض 24 ساعت گند میکنه همیشه قلمه گیری رو بزارید در فصل بهار ، اما از اونجایی که در جنوب کشور مثل بوشهر و بندرعباس و خوزستان الان هوا کم کم داره بهاری میشه الان فصل قلمه گیری هست پس دوستان دست بکار بشید.

قلب ارغوان در بهار در انتهای شاخه خودش گلهای بنفش کمرنگ زیبایی تولید میکنه.

تنها آفت و دشمن این گیاه گنجشکها هستند ، همین که غذا گیرشون نمیاد میان سراغ لش و تا ته میخورنش.فعلا هم که به گیاان من حمل ور شدن :(

 

 

 

 

 

 عکسا چندتا از سالن یک اداره گرفتم و تعدادیش هم امروز از حیاط خونه گرفتم،متاسفانه گنجشکا بدجور دارن میخورنش.

[ یکشنبه ۱ آبان ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]