یکی از گیاهان پوشش و بسیار زیبا و از همه مهمتر گرمادوست گل پرپینی یا خرفه زینتی هست ، این گل دارای ساقه های تردد و شکننده وآبدار هست که با انواع رنگهای مختلف گلش میتونه در تابستان های مناطق جنوبی که کمتر گیاهی دوام بیاره ، زیبابخش گلدان های و باغچه ها منازل و فضای سبز بشه.

این گل باید کاملا در آفتاب کامل قرار بگیره تا به اوج گلدهی و زیباییش برسه.

 

 

در گلدان های آویز هم میتونه زیبا باشه تازه قلمه گیری هم از این گیاه خیلی راحته ، کافیه یک شاخه از این گیاه رو جدا کنید و در خاک بکارید ، به همین راحتی چشمک البته بذرش هم در گلفروشیا هست و به راحتی هم سبز میشه.

البته الان برای معرفی این گیاه کمی دیر هست چون کم کم دمای هوا داره کاهش پیدا میکنه و این گیاه در دماهای زیر بیست درجه کم کم گلدهیش کمتر و برگها به رنگ ارغوانی در میان و در صورت ادامه کاهش دما این گیاه در اثر سرمای کم هم میمیره ، میتونید قبل از شروع سرما چندتا شاخه از این گیاه رو در گلدان و پشت پنجره آفتابگیر در منزلتون تا پایان زمستان نگهداری کنید و بعد از شروع گرما این گیاه رو به بیرون از منزل منتقل کنید.

اسم علمی گل پرپینی : Portulaca oleracea

اسم خانواده : Portulacaceae

 

 

این چندتا عکس هم من جمعه گذشته از دم چندتا خونه گرفتم ، بوشهر هنوز هم هوا بالای 25 درجه هست و این گیاه در اوج زیبایی خودش هست.

گلهای پرپینی به رنگ های زرد و صورتی و نارنجی تو بوشهر من دیدم اما اونروزی که برای عکاسی رفتم فقط رنگ زردش رو دیدم.

 

 

زنبورها هم به این گیاه و گرده افشانی اون علاقه دارند ، از بس رنگ چشم گیری داره

 

 

 

دم یه خونه هم گل پرپینی رو با ترکیب نخل مرداب کاشته بودن که واقعا زیبا بود

 

 

[ سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٧:٢٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]