تو یکی از پیج های فیس بوک عکسای بسیار زیبایی از نخل مرداب دیدم که من باضافه کمی توضیحات خدمتتون تقدیم میکنم :

 


نخل مرداب از نظر گیاه شناسی جز خانواده سیپروس Cyperus هست برای همین هم از اسم های رایج آن علاوه بر نخل مرداب سیپروس هست.

اسم خانواده این گیاه سیپراسه Cyperaceae است.

 


 

اعضای جنس سیپروس بومی منطقه ماداگاسکار هستند یعنی جایی با اقلیم گرم و مرطوب از این نظر برای نگاه داری بهینه این گیاه لازمه اولا دمای محیط بالای بیست درجه سانتی گراد باشه و از طرفی محیط اطراف گیاه هم باید با آیپاشی چندین بار در طول روز مرطوب نگهداریم.

 


همانطور که از ایم این گیاه معلومه محیط خاکی که کاشته میشه باید همیشه خیس باشه و بهتر هست حتی گلدان محتوی این گیاه را در ظرف آب قرار بدیم ، البته من خودم به تجربه متوجه شدم نیاز به اینکارا هم نیست مثلا تو یکی از میادین بوشهر دیدم کاشته شده و آبیاری هم چندان نمیشه اما کاملا خوب رشد کرده بود و فقط کمی نوک برگها خشکیدگی داشت این تجربه رو گفتم که دیگه نخایین زیادی حساس بشین چشمک

 


میتونید برای خاکش از خاکبرگ تنها و یا ترکیبی از یک قسمت خاک رس+یک قسمت ماسه+یک قسمت خاکبرگ استفاده کنید.من خودم از این ترکیب استفاده کردم و خیلی خوب هم جواب داده نسبت به خاکبرگ تنها چون این ترکیب رس داره و رس هم که آب رو خوب نگهداری میکنه و این به نفع گیاه هست.

 


نخل مرداب نیاز داره حداقل چهار ساعت در روز از نور مستقیم آفتاب استفاده کنه تا به حداقل شادابیش برسه. اما در محیطی با نور غیر مستقیم هم رشد میکنه اما باید 24 ساعت اون لامپ روشن باشه.

در کل نخل مرداب گیاهی مناسب برای محیط بیرون از خانه هست و داخل خانه بشرطی که کنا پنجره افتابگیر باشه ممکنه.

 


اینم بگم که ارقام گوناگونی از سیپروس داریم که شمل ظاهری تقریبا مشابه و فقط کمی فرق دارند و قدشونم از 20 سانت هست تا 1:20 .

 

 

[ پنجشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٢:۱۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]