در پستی با عنوان زنبور bee عکسایی که آقای جاودانی فرستادن و سوالی رو که داشتن رو عنوان کردم و آقای دکتر عطامهر (سایت تخصصی حشره شناسی) لطف کردن و جواب مفصلی دادن که من جواب آقای دکتر رو در این پست عنوان میکنم.

سوال آقای جاودانی :

سلام – میخواهم معمایی را برای من حل کنید ! چند روزی است تعدادی زنبور درست موقع غروب بطرف گل پیچ اناری روی دیوار می آیند و با نظم خاصی در روی آن می نشنینند و هرکدام قسمتی از ساقه لخت را با فکشان میگیرند و بلافاصله آرام و بی حرکت مانند یک زنبور مرده میخکوب می شوند ! و حتی در حالیکه فقط با دهان ساقه را گرفته اند از آن آویزان می شوند گویی فلج شده اند و تاصبح فردا خاموش و بیحرکت می مانند و حتی من پشت یکی را لمس کردم هیچ حرکتی نکرد و باد شدید هم که گل را بشدت تکان می داد تاثیری نداشت ! و صبح فردا وقتی آفتاب به پشتشان خورد ، گویی از خواب بیدار شده و خمیازه ای ! میکشند و آرام آرام پرواز میکنند و مجددا غروب دقیقا به همان قسمت ساقه گل برمی گردند !

آیا این پدیده واقعا خواب زنبور ها است ؟ چون من تا حالا ندیده بودم .

تعدادی زیادی عکس دقیق گرفتم که خودت انتخاب کنی و اگر صلاح دانستی به خوانندگان نشان بدهی .

 

 

 

پاسخ دکتر عطامهر :

سلام،
با تشکر از شما و عکسهای خوب آقای جاودانی.
همیشه بخش رفتار حشرات برای عموم مردم جالب و سوال برانگیز هستند. اگر به حشرات دقت و تمرکز کنیم از این دست رفتارها بسیار میبینیم. این رفتار نیز مانند سایر رفتارهای متنوع حشرات است. رفتار خواب در حشرات و سایر بندپایان فقط به مفهوم خوابهای فصلی یا دوره ای اطلاق میشود (مثل خواب زمستانه) و معنی خواب در مهره داران را ندارد. به این رفتار حشرات استراحت اطلاق میشود. در حشرات مختلف استراحت به انواع گوناگون صورت میگیرد که در برخی خانواده های راسته بالغشائیان نظیر خانواده Sphecidae و Scelionidae به صورت خواب خوشه ای (Cluster sleep) است که با آرواره های خود شاخه یا خوشه را گرفته و تا صبح استراحت میکنند. جواب سوال هم بسیار آسان هست. چون برای استراحت روی خوشه ها و شاخه های لرزان در مقابل باد و تکانهای مختلف قرار میگیرند برای جلوگیری از افتادن با آرواره های خود محکم از شاخه میگیرند. مثل پرندگان که با پاهای خود در هنگام شب محکم از شاخه میگیرند و به خواب میروند.
شاد و تندرست باشید.
دکتر عطامهر

آقای دکتر سایت زیبا و مفیدی دارند به عنوان وبلاگ تخصصی حشره شناسی ، میتونید سر بزنید و لذت ببرید.

 

چند عکسی که آقای دکتر برای درک بهتر توضیحشون فرستادن هم با هم ببینیم :

 

 

 

 

 

[ چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]