یکی از مناظر گلکاری فصلی که در پارکها و فضای های سبز دیده میشه کاشت گلهای فصلی ( گلهای ریشه ایی و پیازی) در گرداگرد و سایه اندازه درختان مسن هست.

 

 

نکته کمی ظریف :

حداکثر میزان ریشه درختان که بیشتر میزان جذب آب و مواد غذایی هم برای گیاه داره در محدوده سایه اندازه درخت هست که تقریبا شعاع یک تا دو متری محسوب میشود.

برخی گیاهان هم مثل مرکبات ریشه سطحی دارند و کافی هست با انگشتان خودتون کمی خاک رو کنار بزنید تا ریشه های درخت روی سطح خاک دیده بشه اما از طرفی هم گیاهانی هستند مثل انواع نخل ها ( گیاهان بومی جنوب رو که خودم از نزدیک باشون آشنا هستم رو مثال میزنم) ریشه ای به صورت عموی در خاک فرو میرود و در سطح خاک گسترده نمیشوند.

کمی تجربه شخصی خودم :

من خودم پای درخت مرکبات هر گل فصلی کاشتم موفقیت آمیز نبوده و علتش هم نبود خاک مناسب برای استقرار و همچنین در رقابت قرار گرفتن گل فصلی با درخت در تصاحب اب و مواد غذایی هست ، فکر کنید ریشه های نازک و ظریف گل و گیاهان فصلی در برابر ریشه های قوی درختان چقدر میتونه موفق باشه؟قطعا چندان موفق نخواهد بود و این باعث میشه که نهال گل فصلی شما چندان رشد نکنه و زیبایی خودش رو نمایان نکنه و یا حتا خشک بشه.

برای جلوگیری از این حالت بهتر هست به ارتفاع بیست سانتی متر اون محدوده رو که میخایید گل بکارید خاک مناسب و حاصلخیز بریزید و با مانعی محصورش کنید که با آبیاری خاک پخش نشه ( این حالت در عکسا دیده میشود.) و از طرفی هم نشا چند برگه گل فصلی را به محل انتقال دهید و از کاشت بذر خودداری کنید.

چند عکسی که از فیس بوک گرفتم ببینید :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ جمعه ٢۸ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ٤:٤٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]