گیاهی که اخیرا تو بوشهر به چشمم بیشتر میاد گیاه انگشتی یا مدادی هست ، چندسال پیش این گیاه رو اولین بار تو منابع طبیعی بوشهر دیدم اما الان تو خیلی از خونه ها میشه دید.

 

 


اسم علمی این گیاه : افوربیا تروکالی Euphorbia tirucalli

اسم انگلیسی جالبی هم داره که واقعا به ظاهر درخت میاد ، درخت انگشتی Finger tree ، درخت مدادی   pencil tree

درخت مدادی که به نام افوربیا هم معروفه از خانواده افوربیا  Euphorbia هست ، اعضای این خانواده دارای شیرابه سفیدی هستند که علاوه بر سمی بودن دارای خواص دارویی زیادی هم هست.برای دانستن خواص بیشتر میتونید به اینجا سر بزنید.

کافیه ساقه اش رو خراش بدید یا خم کنید شیره گیاهی سفیدرنگی با فشار خارج میشه :

 

 

 

درخت مدادی از گیاهان گوشتی محسوب میشه و برگ چندان مشخصی نداره و بجاش ساقه ها ی سبز و گوشتی و آبداری داره که کار فتوسنتز و ذخیره آب و مواد غذایی رو انجام میدن اما نباید با کاکتوس ها اشتباه گرفته بشه چون کاکتوس نیست.

 

 

برگهای کم و ریزی هم داره که میتونید ببینید :

 

 

 

چند وقت پیش از کوچه ایی نزدیک خونمون رد میشدم که دیدم یک درخت مدادی شکسته ، این شد که ازش قلمه گرفتم ولی قلمه اش پوسید که فکر کنم بخاطر گرمی هوا بود ، ایشالله اول مهر بازم قلمه میگیرم و حتما شما دوستای گلمو در جریانش میزارم.

 

 

 

درخت مدادی احتیاج به نور کامل آفتاب داره تا بتونه به اندازه حداکثری برسه و مثل یک درخت بزرگ بشه حتی تا دو متر هم من دیدم رشد کرده.

کلا این گیاه گرمسیری هست و گرما و خشکی رو به خوبی تحمل میکنه حالا نمیدونم سرما رو تا چه حد تحمل میکنه در شرایط اقلیمی بوشهر که عالی هست ، اما بوشهر هم دوره سرمای بسیار کوتاهی داره و هم دما چندان کاهش پیدا نمیکنه ، اگر کسی تجربه ایی داره ممنون میشم بگه.

[ پنجشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]