چند روز پیش دیدم سر یه کوچه کلی برگ و میوه نخل ریخته طبق معمول نزدیک شدم و چندتا عکس تهیه کردم :

در این عکس زیر میوه های نخل برگ انجیر دیده میشه.


 

 

به میوه نخل در این مرحله خارک گفته میشه البته الان این خارک ها سبز و نرسیده هستن و موقع رسیدن زرد و برخی ارقام قرمز و شیرین میشن.

من ارقام نخل رو به صورت عملی و تجربی نمیشناسم و مثلا الان نمیتونم تشخیص بدم که این چه رقمی میتونه باشه شاید چون تو خود شهر بوشهر نخلستان و یا کسی که باغ نخل داشته باشه نبوده و باغات از منطقه شهری و محل کار و زندگی من دور بودن اما خیلی دلم میخاد حداقل یک هفته رو اختصاص بدم به باغات نخل هم عکاسی کنم و هم تجربه ایی کشاورزی و علمی جدید کسب کنم.

 

 

به برگ نخل در گویش بوشهری پیش گفته میشه که برای جنوبی ها کاربرد زیادی داشته و هنوزم داره ، یادم میاد حتی تا چندسال پیش عید نوروز که همه میخواستن خونه ها رو به ویژه تار عنکبوت کنار دیوارها رو تمیز کنن از پیش نخل استفاده میکردند و الحق هم خوب تمیز میکرد ... موقع آمدن حجاج از حج و یا فوت جوان ناکام هم از نخل برای تزئین سر در خونه استفاده میکنن و اینا همه غیر از وسایل مثل جارو ، سفره ، حصیر و زیر انداز و کلاه و ... هست.

 


به نظرم علت قطع این برگ و میوه ها هرس درخت نخل بود که اصطلاحا به هرس کلی و دائمی نخل تکریب ( در این سایت در مورد تکریب مطالب جالب  کاملی عنوان شده ) گفته میشه که برگهایی که پیر و در حال خشک شدن هستن و دم میوه هایی که روی درخت از قطع برگ جا موندن و خوشه میوه ها حذف میکنند ، احتمالا صاحب این نخل از ریزش میوه های این درخت عاصی بود که کلا درختشو یه هرس جانانه کردهچشمک

[ پنجشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٠ ] [ ٤:۳٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]