حدودا یکسالی هست گل اطلسی کاملا سیاه تولید شده ولی گویا هنوز وارد بازار معاملات گل و گیاه نشده است ، اما گویا قراره با قیمت تقریبی 5 دلار وارد بازار بشه حالا این پای این گیاه کی تو ایران باز بشه رو خبر ندارم.

 

 

این گیاه رو شرکت پرورش دهنده گل و گیاه Ball Colegrave در انگلیس تولید کرده و این تغییر بر اساس تغییرات ژنتیکی نبوده بلکه بر اساس گرده افشانی این کار صورت گرفته است ، یعنی در محیط کنترل شده تعدادی گیاه رو میکارن بعد اینا خودشون با هم گرده افشانی میکنن و تولید بذر میکنن بعدش محقیقن بذرهای تولیدی رو میکارن تا دوباره گل بدن و گرده افشانی کنن و این کار رو نسلها ادامه میدن تا به رنگ دلخواه از آن بوته برسند و بعد اون بوته رو جدا میکنن از بقیه و مجبورش میکنن تا با خودش گرده افشانی کنه و این کار هم چندین نسل گیاه رو شامل میشه تا اینکه بلاخره به خلوص برسه و در نهایت از گیاه خالص در محیط خاص نگهداری و پرورش میشه و بذر تولید میکنند. این روش هرچند طولانی هست اما روشی هست که مندل اولین بار آن را کشف کرد.

 

 

 

وجود این رنگ اطلسی واقعا برای طراحان و کسانی که سلیقه ایی در گل آرایی دارند موهبت بزرگیه چون رنگ مشکی در ترکیب با سایر رنگها بسیار زیبا و جداب میشه. این اطلسی را به عنوان مخمل سیاه petunia velvet نامیده اند.

 

 

منبع 

[ سه‌شنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٠ ] [ ۸:۱٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]