امروز صبح که داشتم میرفتم سرکار یه لحظه اطلسی هایی که زیر درخت مشعل جنگل سبز شده بودن نظرم رو جلب کرد و یادم اومد که فصل خوبی برایی کاشت اطلسی به ویژه اطلسی معمولی هست که هم عمر طولانی داره و هم معطر هست.

 


از زیباترین گلهایی که میشه تو تابستان کاشت گل اطلسی هست.

در این پست میخام در مورد اطلسی معمولی حرف بزنم .

همانطور که در عکس میبینید اطلسی معمولی کم پر و پرگل هست و اغلب رنگ گلها تو محدوده سفید و بنفش و صورتی کمرنگ هست ، مهمتری ویژگی آن هم معطر بودنش هست خصوصا تو بوشهر شبها که شرجی زیاد هست بوی این گل مست کننده میشه.

 


 

کلا گیاه اطلسی بومی مناطق آمریکای جنوبی هست و هوای گرم و مرطوب رو دوست داره.

اطلسی یک گیاه دائمی محسوب میشه اما در فضای سبز به عنوان گیاه یکساله به حساب میاد تو مناطق جنوبی کشور چون در فصل زمستان آنچنان سرمایی نیست میشه این گیاه رو چندسال نگه داشت که البته این کار انجام نمیشه اما در مناطق معتدل و سرد گیاه در اثر سرما از بین میره.

 


اطلسی معمولی به راحتی بذر تولید میکنه و میشه اولیل بهار این بذرها رو کاشت. البته قلمه های ساقه اطلسی هم به راحتی ریشه دار میشه که البته من خودم تا حالا این روش رو برای تکثیرش انتخاب نکردم چون کاشت بذر سریع و راحت هست شاید امروز فردا از مین بوته ها قلمه تهیه کنم و این روش رو تست کنم چشمک

اینم میوهای تازه تشکیل شده اطلسی هست :

 


یک نکته مهم در مورد کشت اطلسی خاک هست ، یعنی خاک حتما حتما باید از نظر مواد غذایی معدنی غنی باشه ، یادمه تو دانشگاه که اب و خاکش از خاک های قلیایی به حساب میاومد و در نتیجه جذب عناصری مثل آهن و منگنز کم میشد هر وقت اطلسی میکاشتیم سریعا کمبود آهن رو نشان میداد برای همین هم بهش میگفتم شاخص کمبود آهن این نشون میده که این گیاه نسبت به خیلی از گیاهان از نظر مواد غذایی پرتوقع هست و باید حسابی بهش رسید و حداقلش که قبل از کاشت به خاک مقداری کود دامی داده شود.

من خاطر خوبی از گل اطلسی تو ذهنم هست ، همیشه تو فصل تابستون که گرما و شرجی به اوج خودش میرسه میشه شبها با ماشین چرخی تو شهر زد و خصوصا از کنار فلکه رئیس علی دلواری که همیشه اصلسی میکارن و کنار ساحل هم هست رد شد و از بوی مست کننده اطلسی لذت برد.

از ویژگی های بسیار عالی این گل اینه که گل شب و روز باز هست.

[ سه‌شنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٠ ] [ ٧:۳٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]