آقای مهدی توکلی از خواننده های باذوق وبلاگ لطف کردن و یه سری عکس فرستادن از گل و ریشه و گندیدگی بوته آلوئه ورا که من طی سه پست با توضیحاتی تقدیمتون میکنم.

آلوئه ورا از گیاهان گرمسیری که به گرما و خشکی و هم بشدت مقاوم هست.

از قدیم تو بوشهر و شهرهای جنوبی کشور به صورت وحشی رشد میکرده که بهش صبر زرد یا صبر زهر یا صبر تلخ میگفتن.

این گیاه در بهار به گل میشنه و این گلها رو هم قبل از عید اقای توکلی برای من ایمیل کردند.

آلوئه ورا این روزها حسابی سر زبان هاست و از خواص و فوایدش میگن از جمل خواصش که من خودم امتحان کردم درمان سوختگی و از بین بردن لک و زخم حاصل از سوختگی هست که واقعا معجزه آسا اثر میکنه و از دیگر خواصش کاهش قند خون هست ، در ضمن لک و جوشهای پوستی هم تا حدودی درمان میکنه و در شفافیت پوست اثر داره و برای کسانی که یبوست مزمن دارند هم موثر هست.

کسانی که برای درمان بیماری گوارشی و کاهش قند خون از آلوئه ورا میخورند باید دقت کنند که زیاده روی نکنند زیرا باعث خونریزی کلیه و دیدن خون در ادرار می شود.

حالا بگذریم از این توصیههای پزشکی که من تخصیصی هم ندارم و برسیم بر سر دیدن عکسهای زیبای آقای توکلی از گله های آلوئه ورا :

کلا رنگهای گل آلوئه ورا دو رنگ هست برخی ارقا زرد و برخی هم نارنجی ، که اینجا رقم زردش رو میبینیم :

گل آذین در حال رشد که دستجات گلها رو روی خودش جا میده :

 

گل اذین وقتی به ارتفاع مناسب رشد کرد گلهاش از پایین به بالا شروع به باز شدن میکنند :

 

همانطور که در این عکس میبینید گلها رو به پایین هستند مثل لاله واژگون :

 

 

این گل آذین زیبا در گلفروشیا برای تزیین دسته گل استفده میشه و الحق زیبا هستند.

در واقع میشه جز گلهای ساقه بریده به حساب آورده گرچه هنوز استفاده از آن با توجه به کمیاب بودنش زیاد جا نیفتاده ، عمر گلجای خوبی هم داره خصوصا که گلهای از پایین به بالا و به مرور شروع به باز شد می کنند.

همانطور که در عکس زیر تا حدودی مشخص هست روی ساقه گلدهنده چندین خوشه گل تشکیل میشه که اون خوشه ایی که در انتهای گل آذین هست از بقیه درشت تر و قوی تر هست.

 

این گلها میتونن تولید بذر کنند و بذر آن را کاشت اما شیوه متداول تکثیر جدا کردن پاجوش های خیلیییییییییی زیادی هست که آلوئه ورا تولید میکنه و مقرون به صرفه تر هم هست.


[ شنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]