حتما تا حالا از بزرگترا زیاد شنیدین که شیر بخورید تا استخوانتون پر و محکم بشه؟؟

شیر کلسیم داره و نقش سازنده ایی در ساختار و استحکام استخوان بدن ما و سایر جاندارن داره ، کلسیم دقیقا همین نقش را در گیاهان داره کلسیم مهمترین ماده در استحکام بخشیدن به دیواره سلولی گیاه و در نتیجه استحکام و سختی گیاه دارد... کلسیم بصورت پکتات کلسیم در دیواره میانی سلول وجود دارد و در نفوذ پذیری غشای سلول نقش فعالی دارد.

 

تا حالا به این فکرکردین گیاه چجوری بزرگ میشه؟؟

درسته ... در همه موجودات از جمله گیاهان تقسیم سلولی و بعد طویل شدن و بزرگ شدن سلول باعث رشد می شود که در این فرایند مهم کلسیم نقش بسیار مهمی دارد که نشان دهنده نقش کلیدی کلسیم هست.

البته اینم بگم که در گیاهان تقسیم سلولی که در قسمت مغز گیاه صورت میگیرد باعث رشدی عرضی و قطورتر شدن تنه و ساقه های گیاه میگردد.

 

میزان کلسیم در گیاه : ١-٢% وزن خشک گیاه

شکل قابل جذب کلسیم توسط گیاه : Ca++

 

علائم کمبود :

کلسیم یک عنصر غیر متحرک در گیاه است در نتیجه کمبود کلسیم باعث کاهش رشد جوانه انتهایی و نوک ریشه ها میشود ... وقتی که جوانه اتهایی نتواند رشد کند ، جوانه های جانبی بیدار میشوند و گیاه حالت پرپشت و البته بیمار گونه میگیرد.

کمبود بیشتر از همه خودش رو در میوه ها و بافت های ذخیره ایی سیزیجات مانند غده سیب زمینی نسان میدهد که بصورت لکه های سیاه رنگ و حالت سوختگی دارد.

 

کلسیم به عنوان ماده دفاعی :

در گیاه زینتی و زیبای دیفن ماده ایی هست به نام اکسالات کلسیم که در صورتی که قسمتی از بافت گیاه جویده شود باعقث تورم پوست دهان و زبان و احتمالا خفگی می شود...این سیستم تدافعی برای زمانی که دیفن در جنگلها باشد برای دفاع از خورده شدن بسیار مفید هست اما زمانی که در خانه هست بسیار خطرناک میشه لذا توصیه میکنم مراقب باشید تا کسی خصوصا بچه ها فکر چشیدن این گیاه به سرشون نزنهچشمک

 

پدیده Dieback  در میخک :

در گیاه میخک کمبود کلسیم باعث میشود برگها نسبت به حالت طبیعی نود درجه بچرخند.

[ شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]