تا حالا فکر کردین انرژی که از شکسته شدن ترکیبات ایجاد میشه کجا ذخیره میشه؟؟یا چجوری انتقال پیدا میکنه؟؟(بحث ویژه ما اینجا در مورد گیاهان هست گرچه در مورد همه موجودات صادق هست)

در سلولهای زنده گیاهان ترکیباتی وجود داره به نام ATP (آدنوزین تری فسفات) ، در این ترکیب سه تا فسفر به یک باز آدنین متصل هست و تمام انرژی مورد نیاز گیاه در بین پیوند همین سه فسفر ذخیره میشود و با جابجایی این مولکول ATP انرژی از جایی به جای دیگه منتقل میشه ... همه این توضیحات رو دادم تا کاملا متوجه بشید که نقش عنصر فسفر چقدر برای گیاه مهم و حیاتی هست.


شکل قابل جذب فسفر توسط گیاه :

1- یون دی هیدروژن فسفات (ارتو فسفات اولیه) H2po4- : در خاکهای اسیدی که PH پایین هست راحت تر جذب میشود ولی در کل همه گیاهان علاقه بیشتری به جذب این شکل عنصر دارند.

2- یون مونو هیدروژن فسفات (ارتو فسفات ثانویه) Hpo4-- : درخاکهایی قلیایی که PH بالاتری دارد بهتر جذب گیاه میشود.

3- فسفات های آلی محلول : مانند اسیدنوکلئیک-فیتین


میزان فسفر در بافت خشک گیاه : 0.1-0.4 %

برای بدست آوردن عدد بالا بافت گیاهی خشک میکنند تا آب آن تبخیر شده و بعد میزان فسفر را اندازه گیری می کنند.


فسفر یک عنصر متحرک در گیاه هست ، دقیقا مثل ازت پس نتیجه میگیریم علائم کمبود اول در برگهای پایینی و پیر گیاه ظاهر میشود و بعد به برگهایی بالایی و جوان منتقل میشود.

از مهمترین و بارزترین علائم کمبود فسفر ارغوانی شدن برگها خصوصا در زمستان هست زیرا در فصل سرما که خاک هم سرد هست ریشه خیلی کم مواد جذب میکنند و این باعث کاهش فسفر در گیاه میشود... علت ارغوانی شدن هم تجمع ترکیبات قندی ساخته شده طی فتوسنتز در برگ و دمبرگ هست.

نکته : فسفر نقش مهمی در ریشه دهی و توسعه ریشه دارد برای همین برای افزایش ریشه در دانهال یا قلمه ها آنها را با کود فسفر تقویت میکنند.

 

آنتاگونیست بین فسفر و آهن یعنی چه؟؟

یعنی زمانی که در خاک فسفر زیاد باشد جذب آهن کم میشود و بلعکس ... در واقع یعنی این دو عنصر برای جذب توسط گیاه با هم رقابت میکنند.


[ جمعه ۱۳ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]