عناصر معدنی همینجوری که جذب خاک نمیشن :

اولا باید به شکل قابل قبول برای گیاه در بیان.

دوما گیاه تا زمانی که نیازی به این عناصر نداشته باشه جذب نمیکنه.

 

حتما تا حالا شنیدین که میگن مواد غذایی تو خاک هست اما گیاه نمیتوه جذب کنه و شاید براتون سوال پیش امده که یعنی چی؟؟

جواب سوال خیلی راحته ، اول باید بدونید که عناصرمعدنی به شکل یون قابل جذب هستند. یون به عناصر معدنی که دارای بار منفی و مثبت هستند گفته میشود مثلا K+ یا Cu ++.

خوب گاهی ترکیبات باردار عناصر یعنی همون یون ها با سایر عناصر ترکیب میشوند مثلا Cu++ با --So4 ترکیب میشه و دیگه گیاه نمیتونه جذبش کنه و به اصطلاح گفته میشه عنصر مس  بلوکه شده ، که این حالت در خاکهای اسیدی شمال کشور زیاد اتفاق می افته.در این حالت مقداری آهک به خاک اضافه میشود تا مس ازاد بشه و به جاش کلسیم جذب So4-- بشه.

در جنوب کشور اغلب یون آهن با هیدروکسید ترکیب میشه و اینجوری آهن به صورت هیدروکسید اهن رسوب میکند و گیاه نمیتونه آهن جذب کنه که اینم علتش قلیایی بودن خاک های جنوب هست ، که برای رفع مشکل مقداری اسیدسولفوریک به خاک میزنن تااهن ازاد بشه.

 

یه سوال که ممکنه تا حالا براتون پیش اومده باشه اینه که چرا وقتی کود زیادی میدیم گیاه میسوزه و از بین میره؟؟

وقتی کود زیادی وارد خاک میکنید یعنی دارید مقدار زیادی املاح و عناصر معدنی وارد خاک میکنید ، خوب حالا فرض کنید گیاه نیاز کمی به اون مواد داره و میاد مقداری کمی رو جذب میکنه اما چون مقدار کود زیاد بوده هنوز مقدار زیادی از املاح در خاک هستند و در اطراف ریشه قرار دارند ، چون غلظت املاح در اطراف ریشه بیشتر از درون ریشه هست و در عوض مقدار آب درون ریشه بیشتر از بیرون ریشه هست حالا آب بصورت انتشار از ریشه خارج شده و ریشه دچار کمبود اب میشه و تارهای کشنده ریشه که مسول جذب هستند از خشکی میمیرند به این ترتیب گیاه نمیتونه اصلا آب جذب کنه و کم کم گیاه دچار کم آبی و میشه و در نهایت برگها پژمرده و زرد شده و گیاه میمیرد.

میتونید به فاصله چند روز مرتب با اب زیاد خاک رو شستشو بدید تا کود اضافی از خاک خارج بشه و تا حدودی گیاهتون نجات پیدا کنه.

 

نکته:

هرچی مقدار خاک رس در محیط کشت بیشتر باشه ، بیشتر میتونه بین منافذ ریز خودش آب ومواد غذایی جذب کنه و هرچی خاک شنی تر باشه اصطلاحا میگن فقیر تره چون بین ذرات شن چسبندگی وجود نداره و نمیتونن مواد غذایی رو جذب خودشون کنن و با هر بارا بیاری این مواد با آب شسته شده و از دسترس گیاه خارج میشود.


[ دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ٧:٠۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]