1 - حتما تا حالا زیاد شنیدید که میگن از کود کامل استفاده کنید یا میگن کود NPK استفاده کنید.

کود کاملی کودی هست که هر 16 تا عنصری که در این پست اسمشونو آوردم وجود داره.

NPK : که به ترتیب از راست به چپ ، ازت-فسفر-پتاسیم

  • مثلا میگن به گیاهت کود بیست بیست بده یعنی چه؟؟ یعنی کود NPK که مقدار هر کدوم از این عناصر بیست پی پی ام ( 20 ppm) هست. NPK=20+20+20

 

2- میزان مواد معدنی در بذر بیشتر از میوه و در ریشه های کوچک بیشتر از ریشه های بزرگ هست.

چون بذر مثل یک انبار ذخبره میمونه که باید خوب مواد اولیه رو ذخیره کنه وقتی نهال کوچولو از بذر اومد بیرون مواد کافی برای غذاسازی داشته باشه تا زمانی که ریشه هاش گسترده میشن و میتونن مواد اولیه معدنی را جذب کنند.اما میوه قسمتی از گیاه هست که توسط سایر جانداران خورده میشه و سرشار از مواد آلی هست.

ریشه های کوچک هم چون فقط جذب مواد معدنی و اب انجام میدن میزان مواد معدنی زیادی دارن ولی ریشه های بزرگ مواد آلی در خودشون ذخیره میکنند.

 

3- حتما زیاد شنیدید میگن که خاک باید خوب تهویه داشته باشه تا هوا هم بتونه به ریشه برسه و تنفس کنه و یا اینکه آب تو خاک نمونه تا گیاه زرد نشه و نگنده.

وقتی خاک منافذ و خلل و فرج کافی داشته باشه و تهویه درش بخوبی صورت بگیره یعنی اکسیژن و دی اکسیدکربن در خاک کافی هست و ریشه براحتی عمل جذب مواد معدنی و آب رو انجام میده.

اکسیژن که هر جانداری نیاز داره تا باش تنفس کنه و طی تنفس یک انرژی در بدن آزاد میشه که باعت حرکت و پویایی موجود میشه مثلا در مورد ریشه گیاهان ، ریشه یک عضو فعال و زنده گیاه هست که باید انرژی داشته باشه تا بتونه مواد معدنی و اب را جذب کنه که این انرژی رو از طریق تنفس بدست میاره و اگر اکسیژن نباشه ریشه میمیره و در نتیجه اب و مواد معدنی جذب نمیشه و برگهای گیاهان زرد و می ریزد و در نهایت گیاه میمیرد.

دی اکسید کربن در خاک هم با آب موجود در خاک ترکیب میشه و اسیدکربنیک تولید میکنه که این اسید باعث شکسته شدن ترکیبات آلی خاک،ذرات خاک و کودها میشه و باعث آزاد شدن یون ها و جذب آنها توسط ریشه میشود.

 

نکته :

ترکیبات آلی شامل پروتئین ها،چربی ها،ویتامین ها و اسیدهای آمینه می باشد که توسط گیاه قابل مصرف نیست اما تنها موجود زنده ایی که میتونه این مواد رو تولید کنه گیاهان هستند که از طریق فتوسنتز انجام میشود.

ترکیبات معدنی هم همان مواد معدنی که قبلا نام بردیم هستند که گیاهان فقط میتوانند اینها را جذب کنند و در برگاشون در معرض نور خورشید و در فرایند فتوسنتز به ترکیبات الی تبدیل شوند.

حالا یکم به ذهنتون ارامش بدید :


 

 

[ جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۳:٤٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]