سال اول دانشگاه که بودم سرپیچی که روبروی کتابخانه بود به درخت زار نزاری بود که بخاطر تنک بودن و حجم کم برگاش اصلا جلوه ایی نداشت و من همیشه فکر میکردم اینو چرااینجا کاشتن و اصلا اسمش چیه? من همیشه به گیاهان توجه خاصی داشتم و دارم ولی این گیاه رو تا اون موقع ندیده بودم و جالب اینکه  کسی اسمش رو نمیدونست و میگفتن گیاه خارجیه ، بلاخره من باکلی سرچ کردن پیداش کردم ، مورینگا moringa ...

درست گفته بودن این گیاه خارجیه و بومی افریقا هست و احتمالا بخاطر بندر بودن بوشهر و مبادلات تجاری بین این بندر و افریقا ، مورینگاه به اینجا راه پیدا کرده است.

دیگه این گیاه رو ندیدم تا دیروز که برای عکاسی رفته بودم ساحل دریا ( خلیج فارس ) ، تو یه ساختمان تخریب شده این گیاه رو دیدم البته نشد از شکل کلی درخت عکس بگیرم چون اصلا جلوه ایی نداشت و بین درختای خشک دیدگه مشخص نبود اما گل و میوه داشت و من حتما بذرشو تهیه میکنم و میکارم.

این درخت تا ده متر ارفتاع میگیره اما تنه چندان قوی ایی تولید نمیکند و پوست تنه ان تقریبا سفید هست.

سالهای دانشجویی که شر و شور جونی تو سرم بود و کلی انرژی داشتم متنهای زیادی از در مورد این گیاه رو ترجمه کردم و عکسایی که تو نت بود رو روی فلاپی ذخیره میکردم یادش بخیر ...

این گیاه منبع بسیار غنی از ویتامین A هست که سازمان خواروبار جهانی با تکیه بر این موضع کشت و استفاده از این گیاه رو در افریقا که مردمش از نظر غذایی و دریافت ویتامین های لازم از جمله ویتامین آ محروم هستن حمایت کرده و از طریق نان هایی که از پودر کردن میوه های این گیاه بدست میاد کمک شایانی به انها کرده است. البته خود افریقایی ها از این گیاه مصرف میکردن الان فقط حمایت مالی برای توسعه کشت این گیاه شده هاست.

من قبلا بذر این گیاه رو کاشتم و میدونم خیلی سریع سبز میشه ولی در مورد قلمه هاش نمیدونم اگه تونستم تهیه میکنم و امتحان میکنم.


گلهای مورینگا بر روی گل آذین خوشه ایی قرار داره ، الان شما میتونید گلهای باز شده و غنچه ها رو با پس زمینه گل کاغذی و نخل ببینید ، در ضمن گلهاش بوی ویژه ایی ندارن :


اینم غلاف مورینگا که در واقع میوه گیاه محسوب میشه و توش تعداد زیادی بذر قهوه ایی رنگ و گرد وجود داره که بعد از خشک شدن غلاف من بذراشو میگیرم و میکارم : دلم نیومد برای بهتر عکس گرفتن همین چندتا میوه رو هم بچینم و عکس بگیرم


زیباترین قسمت این گیاه حداقل از نظر من همین برگهای سه بار شانه ایی هستن :

 

حالت برگچه ها رو ببینید چه گرد و بامزه است :

 

این چند خط رو مهندس محدثی اضافه کردن منم گفتم اینجا اضافه کنم چون مطلب مفیدی هست :

با ریختن بذرهاش و ریختن اونها داخل آب ، آب گل آلود و آلوده رو تصفیه میکنه. چون رشدش خوبه متراکم هم کشت میشه و به عنوان علوفه ازش استفاده میکنن. من چندتا از بذرهاش رو تابستون کشت کردم. رشدش خیلی سریعه. ریشه اش هم شبیه ترب متورم میشه!!!
سایه اندازی خوبی نداره . زمستون که به خزان رفت بابام فکر کرده بود خشک شده و بریده بودش ولی بعدش خیلی قشنگ تر از قبل جونه زد. بهترش اینه که هرس بشه و اجازه رشد زیادی بهش ندی. تو خونه ما هرکی میومد میدیدش عاشق برگ هاش می شد و همه مشتریش میشدن.


منتظر بذرگیری و قلمه گیری از این گیاه در پست های بعدی باشید.


[ سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ٤:٤٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]