حتما تا حالا شنیدین که گیاهی هست که اگه شما با دست لمسش کنین طی چندثانیه برگاش جمع میشن.

گیاه حساس یا میموزا از خانواده Fabaceae و زیر خانوده Mimosoideae هست که اعضای این زیر خانواده دارای برگ های شانه ایی هستند و به طور عمومی به لمس کردن یا برخور شی ایی یا غروب آفتاب یا تغییرات دمایی عکس العمل نشون میدن و برگها فورا بسته و دمبرگ به سمت پایین خم می شود.

انواع جنس های این خانواده در سطح استان بوشهر و حتی در کل ایران رشد میکنن ، ولی من تا حالا بهشون توجه نداشتن ایشالله در اولین فرصت گزارش تصویری ازشون تهیه میکنم.

بعضی از گونه ها با برخورد هر شی ایی از جمله دست انسان به سرعت برگچه های ریزشون رو جمع میکنن و در نهایت کل برگ به سمت پایین از قسمت دمبرگ خم میشه و اگه کاری بهش نداشته باشین خودش بحالت اول برمیگرده.

بعضی گونه ها کمی قبل از غروب آفتاب تا طلوع بعدی آفتاب برگاشونو جمع میکنن ، که البته این اتفاق در روزهای ابری هم میافته.

در زمان بارش بارن و یا هر گونه قطره آب هم برگاشون جمع میشه.

یا مثلا درحالت تغییرات شدید دمایی هم این عکس العمل رو نشون میدن.

مثلا همین گیاه حساس ببینید :

مکانیسم جمع شدن برگها خیلی ساده و در عین حال جالب و هیجان انگیز است به این صورت که مثلا با لمس دست ، گیاه این محرک مکانیکی که دست ما هست رو به علامت الکتریکی و قابل فهم برای سلولهایش ترجمه میکند که این جریان الکتریکی سلول به سلول حرکت میکنه و همه پهنک برگ تا دمبرگ ها رو تحت تاثیر قرار میدهد ، و باعث ایجاد تغییرات حجمی در سلولها میشود که این حالت رو میتونیم شبیه به انقباضات ماهیچه ایی در انسان فرض کنیم.

در یوتیوب کلیپ های زیادی از عکس العمل این گیاه به محرک های محیطی هست که میتونید در اینجا و اینجا و اینجا ببینید.

 

این میوه گیاه حساس هست که بصورت غلاف های پرزدار هست ، تو هر کدوم از غلاف ها بذرهایی وجود داره که کافیه فقط بکاریش تا صاحب یک گیاه جدید بشی.

 

برای دیدن روشهای تکثیر این گیاه به اینجا سر بزنید.

[ شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱:٥٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]