چندین بار تعدادی از خوانندگان من یک جوانه ام در مورد پرلیت یا پرلایت سوال کردن که این باعث شد من یک پست مجزا در این رابطه قرار دهم.


 

پرلیت یا پرلایت  perlite

پرلیت یه ماده سفید و گاهی مایل به خاکستری هست که از گدازه های آتشفشانی سرد شده استخراج میشه.

پرلیت میتونه 3-4 برابر وزن خودش آب جذب کنه که این خاصیت مهمی هست.

پرلیت هیچ ماده معدنی نداره و علت استفاده اش بیشتر برای بهبود ساختمان فیزیکی خاک و افزایش میزان خلل و فرج  برای تهویه و اکسیژن رسانی بیشتر هست.

مثلا اگه خاک شنی هست : خاک های شنی توانایی کمی در جذب و نگهداری آب دارند و از طرفی در معرض آفتاب سریع داغ میشود که دوتا عیب بزرگ محسوب میشه، پرلیت میتونه با جذب بیشتر آب مشکل اول رو برطرف کنه و از طرفی بخاطر رنگ سفیدی که داره میتونه میزان گرم شدن خاک شنی را کم کنه.

یا مثلا اگه خاک رسی باشه : خاک های رسی ذرات ریز و چسبنده ایی دارند که گاها باعث حالت خفگی و گندیدگی ریشه ها می شوند ،حالا پرلیت میتونه با حالت گروی و به نسبت محکم خودش فاصله ایی بین ذرات رس ایجاد کنه و با ایجاد تهویه مناسب ، ریشه و میکروارگانیسم ها را از حالت خفگی در بیاره و باعث رشد و گسترش بهتر ریشه ها و جذب عتاصر غذایی شود.


 

در منابع گفته شده خاصیت تبادل کاتیونی کمی داره یعنی توانایی نگهداری مواد غذایی کمی داره و همانطور که گفتم مهمترین کاربردش افزایش تهویه و نگهداری آب در خاک هست.

پرلیت را میتوان به در ته گلدان به جای تکه های سفال هم ریخت که میتونه زهکش خوبی باشه.

من خودم پرلیت را در ترکیب با خاکبرگ استفاده می کنم چون خاکبرگ عادت داره بعد از چندبار آب خوردن و رشد ریشه گیاه ، خاکبرگ چروک میشه ، یعنی از دیوار گلدان فاصله میگیره که با کاربرد پرلیت تا حدودی این مشکل برطرف میشه.

من بسته های سی لیتری پرلیت رو از شرکت کیمیا به قیمت 13000 هزار تومان میخرم ، البته محصولاتی مثل سوپرجاذب ، ورمیکولایت ، کوکوپیت و غیره را نیز تولد میکنند که من از کیفیتشون راضی هستم.
[ جمعه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]