سلام مهندس توی این مجله کشاورزی یه مطلبی برای گیلاس مجلسی نوشته که خیلی تخصصیه اگه میشه یه توضیحی بدین تا ما هم بفهمیم گفته که دان نهال حاصله را جوانه گیری کرده تا گیاه حالت بوته ای پیدا کند تعداد زیادی میوه روی گیاه پدیدار آید حالا این یعنی چه؟ بعد این همون گیاهس که شما دارین توش ملخ رفته بود؟

متن بالا سوال یکی از دوستانه که ترجیح دادم عین سوال رو بزارم و جوابشو در یک پست جداگانه بدم.

  • اول لازمه یک نکته رو یادآوری کنم : دوستان در هر پستی اگه روی کلمات نارنجی رنگ کلیک کنید به یک سایت دیگه لینک میشید که مطالب در همون زمینه گفته این نکته در مورد گیلاس زینتی هم صدق میکنه،پس لطفا کمی بیشتر دقت کنید.

 

بهتره اول بگم دانهال seedling چیه؟؟؟

وقتی بذری بکاری و گیاه جدید از اون بذر رشد کنه ، به این گیاه میگن دانهال یعنی نهالی که از بذر به وجود آمده ... قلمه،تقسیم بوته،پیوند از روشهای تولید نهال هستند که با دانهال فرق دارند.

میتونید یه کلیپ کوتاه در یوتیوب ببینید.

 

 

جوانه گیری pinching :

وقتی جوانه انتهایی یک گیاه رو قطع کنید بعد از مدتی میبینید که در قسمتهای پایینی همون ساقه جوانه های کنار برگها رشد کرده و ساقه های جدید ایجاد کرده اند که به این حالت جوانه گیری گفته میشه که تو گیاهان مختلف با اهداف گوناگون انجام میشود.

مثلا در پست حسن یوسف اگه خاطرتون باشه من اومدم قسمت های بالایی ساقه رو حذف کردم اینجوری گیاهم قدکوتاه تر شد جوانه هایی پایین ساقه هم شروع به رشد کردن و گیاه پرپشت شد ، البته کار من تو این پست مثل کف بر کردن بود تا جوانه گیری.

اما میزان این جوانه گیری فرق داره هم بسته به نوع گیاه و هم سلیقه شما حالا من چندتا مثال میزنم :

  • یک گلدان حسن یوسف را در نظر بگیر که گیاه دراز شده و قسمتهای پایین ساقه لخت و بدون برگ شده و اصلا منظره جالبی نداره حالا شما بهتره تا اونجا که میشه جوانه انتهایی رو قطع کنید تا جوانه های پایینی رشد کنند و گلدان پرپشت بشه.

در این کلیپ یوتیوب میتونید عمل جوانه گیری و غنچه گیری روی ریحان زینتی را ببینید.

 

علت علمی :

ماده ایی به نام اکسین هست که در انتهای شاخه ها ساخته شده و از آنجا به سایر قسمتها منتقل میشود و در مسیر حرکت خودش سولولها رو تحریک به رشد میکند ، این ماده باعث میشه که گیاه به رشد طولی میل داشته باشه و فقط قدبلند بشه ، و جوانه هایی که در زیر جوانه انتهایی هستند بخواب بروند ، حالا اگر شما بیایید جوانه انتهایی که محل تجمع اکسین هست رو قطع کنید پس دیگه اکسینی نیست و جوانه هایی پایینی بیدار شده و ساقه جدید تشکیل میدهند.

 

غنچه گیری :

غنچه گیری عملکردش مثل جوانه گیری هست .

  • مثلا گل داوودی : اگر بخوان به عنوان ساقه بریده باشه ، غنچه هایی که غیر از غنچه اصلی تشکیل بشه رو حذف میکنن تا تک شاخه رشد کنه و گل درشتی تولید بشه.اگرم بخوان گل داوودی به عنوان گیاه گلدانی باشه غنچه انتهایی رو قطع میکنن تا جوانه هایی بیشتری تولید بشه و گیاه پر گل و پرپشت بشه.این کار در مورد رز هم صدق میکنه.


[ چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]