تو یکی از غرفه های نمایشگاه شیراز دیدم قلمه های رز در سینی های کشت پلاستیک زدن که با دست خاک رو بررسی کردم دیدم در مخلوط کوکوپیت و پیت ماس قلمه ها قرار دارن.

این یک روشی مناسب هست که در سطح کم و حجم کم خاک میشه مقدار زیادی قلمه را ریشه دار کرد که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هست که البته چون حجم خاک کمی دارد باید در زمان کوتاهی بعد از ریشه دار شدن به گلدان اصلی منتقل کرد.

در ضمن برای کسانی که در محیط های خشک هستن راحت میتونن رو قلمه هاشون برای افزایش رطوبت پلاستیک بکشن.

برای تولید کننده های بزرگ هم در طولانی مدت مقرون به صرفه هست چون در مرحله اول که معلوم نیست چند درصد از قلمه ها رشد میکنن نیاز نیست مقدار زیادی خاک و گلدان مصرف کنه و در ضمن این سینی های کشت چندین بار قابل کشت هستن و از همه مهتر اینکه موقع جابجایی چون ریشه ها و خاک در محیط کوچکی بودن با هم یکی شدن و به راحتی بدون صدمه میشه بکشیش بیرون و در کحیط جدید کاشت.

 

 

یه سری گلدون رزهای ساقه بریده هم گذاشته بودن که روشون پر از پرلیت بود ( همین دانه های سفید که روی سطح گلدان هست پرلیت گفته میشه) که من پرلیت ها رو کنار زدم دیدم خاکش فقط کوکوپیت و پیت ماس هست.


 

کلا پرلیت و پیت ماس و کوکوپیت خاک محسوب نمیشه چون :

  • پرلیت سنگ معدنی هست که میتونه اب زیادی به خودش جذب کنه ولی باید دقت بشه که بعد از خیس شدن پرلیت تحت فشار زیاد قرار نگیره چون ترکیب ساختمانیش بهم میخوره و دیگه کاراییش رو از دست میده.
  • پیت ماس هم که حاصل بقایای خزه های باتلاق و مرداب ها هست که کی خاصیت اسیدی داره و حاوی مقدار کمی مواد معدنی از جمله منیزیم هسن.
  • کوکوپیت هم چیزی نیست جز همون الیافی که اطراف میوه نارگیل هست که بخوبی میتونه اب و مواد غذایی رو در خودش نگهدار.

کلا اینا محیط های هیدروپونیک هستن که به خوبی در کشت قلمه ها و گلهای اپارتمانی جواب میده و گیاه میتونه رشد خوبی در آن داشته باشه.

در ضمن اینها مواد سبکی هستن که به اصلاح ساختمان خاک کمک میکنه یعنی باعث میشن تهویه درخاک بیشتر شده تا ریشه خفه نشده و حالت گندیدگی در خاک ایجاد نشه.

 

شاید کسی براش سوال پیش بیاد که چرا قدرت نگهداری اب برای یک محیط کشت اینقدر مهمه؟؟؟ علت های متفاوتی داره از جمله اینکه باعث میشه که تعداد دفعات ابیاری کم بشه ، یا مثلا شاید کسی نتونه منظم به گیاهش اب بده اینجوری گیاه از اب ذخیره شده در محیط کشتش استفاده میکنه ، یا اینکه الکی اب هدر نمیره و بیشتر جذب خاک میشه.

  

 

[ دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۳:۳٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]