در اینجا و اینجا در مورد فیکوس بنجامین صحبت کردیم.

فیکوس بنجامین من از وقتی آوردمش تو خونه دچار بیماری سپردار قرمز شده بود.بیماری سپردار قرمز بر روی تعداد زیادی از گیاهان از جمله شمشاد رسمی ، چای ، برگ بو ، ماگنولیا ، شمشاد نعنایی ، زیتون ، انجیر خرما ، نخل ، کرچک ، اوکالیپتوس ، آگاو ، گردو ، توت ، آلو ، سیب ، گلابی و انگور خسارت وارد می کند.

نحوه زندگی این آفت به این صورت هست که حشره ماده بالغ ، در بهار تخم ریزی می کند بعد در اوایل تابستان پوره ها از تخم خارج و فقط 48 ساعت وقت دارند که بر روی برگ و میوه درختان حرکت کرده و جای مناسبی برای خودشون پیدا کنند تا خرطوم خودشونو در بافت نرم گیاه وارد کرده و تا آخر عمرشون در همان جا ثابت باقی می مانند.

پوره ها وقتی جای مناسب رو پیدا کردن شروع میکنند به ترشح مواد مومی و یک سپر محکم برای خودشون تولید میکنند ، که برای مبارزه باید ما قبل از تولید سپر با سموم حشره کش مثل دیازینون و مالاتیون باشون مبارزه کنیم والا بعد از تولید این سپر دیگه سم روشون اثری نداره.

سپر حشرات نر درازتر هست و بعد از بالغ شدن به صورت حشرات بالغ بالدار از سپر خارج میشه تا با حشره ماده جفتگیری کنه.

حشره ماده زنده زا هست و طی دوماه پوره ها را بدنیا می اورد ، بطور متوسط 10-50 عدد پوره طی دو ماه متولد میشود.

این سپردار سه نسل در سال دارد.

در آن قسمتی که حشره به گیاه چسبیده و با اون خرطومش از شیره گیاهی تغذیه میکند ، ماده سمی هم تولید میکند که کلروفیل بافت برگ را تجزیه کرده و باعث زرد شدن رنگ برگ میگردد و در نهایت برگ ریزش میکند.


 

همانطور که میبینید خسار رو برگهای گیاه من زیاده ، من اول با پنبه اغشه به الکل برگها رو تمیز کردم اما دیدم فاید نداره چون همه برگا مبتلا بود و تازه برگاهی الوده بدشکل و بد رنگ شده بودن مثل این و سمپاشی هم روی این سپردارا اثری نداشت ، برای همینم من هرسش کردم و بعد با سم دیازینون هرسش کردم  :

 

منم تا جا داشت هرسش کردم :

البته الان یک ماهی از هرس شدید برگاش گذشته و حسابی گیاه شاداب شده و کلی هم برگای جدید سالم زده.


[ سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٢:٠٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]