امروز وبلاگ دوستم مهندس باقرزاده ، گیاه کوچک ، رو میدیم که دیدم مطلب جالبی در مورد پامچال نوشته بود ، منم یادم افتاد که قبل از عید تو گلفروشی از پامچال چندتایی عکس گرفتم که گفتم بزارم با هم ببینیم.

من خودم تا حالا پامچال نکاشتم اما چند نکته رو یاداور میشم :

پامچال یه گل کاملا بهاری هست و اصلا گرما و رطوبت بالا رو دوست نداره ، تو بوشهر فقط تو فصل زمستان که هوا حالت بهاری داره میشه کاشت و در مناطق سرسیر فقط در بهار.

پامچاب برگهایی ضخیمی با پرز داره برای همینم بهتره برای ابیاری اب رو روی برگش نریزین ون ممکنه به بیماری قارچی مبتلا شه.

  

دوستان در پیاماشون به صورت خصوصی چند سوال مطرح کردن که این موضوع باعث شد من یه سری توضیحات تکمیلی در مورد این گل بدم :

پامچال بومی مناطق سرد و مرطوب هست و خاک با pH:6  حدودا اسیدی را دوست دارد ، که ما این نوع اقلیم را فقط در نوار ساحلی خزر داریم ، شهرهایی مثل بوشهر با اینکه روطوبت خوبی داره اما گرما محدودیت ایجاد میکنه و فقط در چند ماه زمستان میشه پامچال کاشت و بخاطر قلیایی بودن آب و خاک عمر کوتاهی خواهد داشت.

پامچال با جثه کوچکی که داره نیاز کودی بالایی داره و در طول مراحل نگهداری مدام نیاز به کود آهن و کامل داره.

برای هر متر مربع باید یک تا گرم بذر پامچال استفاده کرد و در ضمن بذرها عمر کوتاهی دارند و برای یکسال نمیشه نگهداریشون کرد.

زمان کاشت بذر هم دما باید 15 درجه باشه و در زمستان که هوا 10 درجه هست گیاه وارد مرحله گل دادن میشه.برای همین در مناطق شمالی کشور بهتر هست اواخر تابستان بذر این گیاه رو در جای سایه بکارن و بعد از دو ماه به زمین اصلی انتقال دهند تا در اثر سرما گل انگیز شده و در بهار به گل بره.

در ضمن این گیاه با توجه به حساسیت هایی که نسبت به مواد غذایی و دمایی داره باید یکساله کشت کرد چون اگر در طول تابستان در دمای بالا و افتاب مستقیم قرار بگیره سال بعد نمیشه ازش گل گرفت.
[ چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]