سینگونیوم از جمله گیاهان آپارتمانی مقاوم هست.بهش فیل گوشی هم میگویند.

برگ های این گیاه نرم و نازک است اما محکمه و یه حالت کاغذی داره به راحتی نمیشکنه .

این گیاه میتونه بر روی ریشه های ضخیمی که تولید میکنه گیاهچه های زیادی تولید کنه و گلدون رو پر از گیاه کنه و البته بزرگی برگها هم کمک زیاد در پر نشون دادن گلدون داره. این گیاهچه ها رو میتوان به راحتی جدا کرد و در گلدون کاشت.

سینگونیوم ساقه هایی تولید میکنه که این ساقه ها داری ریشه های آماده هستند کافیه در تماس با خاک مرطوب قرار بگیرن تا ریشه رشد کنه و وارد خاک شن.

 

 

گاهی ریشه های هوایی خیلی بزرگ هم میده :

 

 

این گیاه برگهاش ابلق هست یعنی دو رنگه ، سفید و سبز و همین ابلق بودن برگها باعث میشه این گیاه نیاز به نور بیشتری داشته باشه و باید در جایی قرار بگیره که در طول روز از نور غیر مستقیم خورشید به طور کامل بهره ببره.

در صورتی که در داخل آپارتمان نگهداری میکنید نزدیک نزدیک کولر یا بخار نباشه ، سعی کنید تو پنجر بزاریدش اگر نور از پنجر وارد شه حتی اگر نور مستقیم باشه برای گیاه خیلی خوبه.

روزی یکبار با آبپاش اسپری کنید تا برگها روی سطحشون مرطوب باشه.

برای ابیاری هم خاک رو چک کنید هر وقت دیدید خاک در حال خشک شدنه ابش بدید.

من یک ماه پیش یه گلدون سینگونیوم خریدم که بعد از یک هفته تصمیم گرفتم گلدونش رو عوض کنم :

 

 

برای تعویض گلدان اول با بیلچه خاک رو از دیواره گلدان فاصله دادم و بعد گلدان رو برعکس کردم تا گیاه را به راحتی بکشم بیرون :

 

 

خوب شد گلدنشو عوض کردک چون ریشه ها تمام فضای گلدون رو گرفته بودن و دیگه خاکی توی گلدون نبود ، تو این مرحله خاک رو بررسی میکنم تا افت یا حشره خاصی توش نباشه که شکر خدا نبود :

 

 

چون ریشه ها زیاد بود و البته میدنستم این گیاه نسیت به هرس ریشه عکس العمل بدی نشون نمیده ، تا اونجایی که شد ریشه ها رو حذف کردم  و در گلدان جدید کاشتم :

 

 

در حین تعویض گلدن یه بوته تک برگی کوچلو سیگنونیوم بود که کاشتم و الان چند برگی شده :

 [ چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]