مشعل جنگل از درختان خیلی زیبای گرمسیری هست ، اصلا انگار درختان مناطق گرمسیری واقعا خیلی زیبا هستن ، نظر شما چیه؟ نیشخند

 

 

درخت زینتی مشعل جنگل از درختان خزان کننده مناطق گرمسیری هست.

تا آنجایی که من دیدم قلمه هایی این گیاه به سختی ریشه ایجاد میکنند البته من تا حالا گزارشی از ریشه زایی قلمه هاشو ندیدم و همیشه روش تکثیرش بذر هست.

بذر های مشعل جنگل به علت داشتن پوشش سخت به راحتی سبز نمیشود ، از یکی از نهالستان ها پرسیدم گفتن اول ٢۴ ساعت تو اب ۶٠ درجه سانتی گراد میزارن و بعد چند ساعت در اسید سولفوریک ٩٨% و بعد دو روز در آب میزارن و اخر سر در خاک میکارن ، تازه بعد از گذشت این همه مراحل بازم تعدادی از بذرها سبز نمیشوند ... به این مراحل  خراش دهی (Scarification) اسیدی و خیساندن  گفته میشه که برای جوانه زنی بذر مشعل جنگل استفاده میشود.

کلا گیاه سرسخت و مقاومی هست و البته از آنجایی که بومی مناطق کم بارن بوده داشتن این ویژگی سرسختی طبیعی به نظر میاد البته الان در سراسر مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر جهان درخت مشعل جنگل یافت می شود.

این یک دانهال مشعل جنگل هست که قیمتش حدودا 20000 تومان است :

 

 

اگه به اسم تیره این گیاه دقت کرده باشین نوشتم Fabaceae ، گیاهان این تیره میوه هاشو به صورت نیام یا غلاف هست ، مثل همین چیزی که در عکس میبینید ، البته کمتر کسی زورش به غلاف های مشعل جنگل میرسه چون خیلی سخت و محکمه و برای بیرون آوردن بذر از داخل این غلاف باید کلی سختی بکشه ، نمیدونم علت چیه که اغلب این غلاف ها بدون بذر هستن شاید به علت وجود رطوبت بالا و گرما در زمان گرده افشانی این گیاه هست که  اصلا گرده افشانی انجا نمیشه البته شایدااااا :

 

 

اینم سه عکس از حالات متفاوت درخت :

1- برگدهی

2- گلدهی

3- برگ ریزان یا خزان

 


 

گل آذین خوشه ایی هست و غنچه های بزرگی داره :

 

 

این رقه قرمز مشعل جنگل تو فضای سبز بوشهر خیلی کار شده اما ارقام گل زرد هم داره کم من تا حالا ندیدم :

 

 

[ سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٠ ] [ ٥:٤٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]