خووووب بریم سر بحث داغ و خوشمزه و شیرین انبه مژه

الان میخام کمی سرتونو درد بیارم و از انبه بگم براتون ... جونم بگه براتون کهههههه:

انبه مخصوص مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیری که فاقد یخ بندان باشه هست (علتشو در ادمه میگم )

 


بچه ها هندوها  علاوه بر همه عناصر طبیعت که براشون قداست داره و احترام میزارن به انبه هم بخاطر گل اذینش احترام خاصی میزارن و گویا به زبان سانسکریت ستایش ها در موردش کردن مژه منم احترام میزارم چون واقعا زیباست.

خسته کننده شد؟؟نیشخند همینه دیگه بخاین نخایین باید تا آخرش تحمل کنین گاوچران

 

خوب بزارین کمی از اکولوژی (نیازه های زیتسی ) انبه بگم براتون :

خاک : انبه چون مخصوص مناطق حاره ایی و پر باران هست و طبعا تو این مناطق اسیدیته خاک کمه (یعنی خاک اسیدی هست) خاک های شور و قلیایی رو زیاد دوست نداره و خیلی آشکارا رشد درخت و ثمر دهی اونو محدود میکنه.

تو بوشهر هم گفته میشه خاک شوره و اب آهک زیادی داره که قطعا هم همینه چون هرچی باشه دو قدم تا دریا فاصله بیشتر نداریم اماااا بارم من تو حیاط منازل درختان خوبی با میوه دهی به نسبت قابل قبولی میبینم  ( البته میوه ها به اندازه تجاری نمیشن ) و این نشون دهنده اینه که درخت متحملی هست و این درصد شوری آب و خاک بوشهر که البته من نمیدونم چقدر هست رو تحمل میکنه.

البته اینم بگم که انبه ارقام زیادی داره و برخی از ارقامش واقعا به شوری مقاوم هستن.

 

نور : انبه به طول مدت روشنایی (طول روز)عکس العملی نشون نمیده در واقع نسبت به طول روز خنثی هست. اما به شدت نور عکس العمل خوبی نشون میده به این صورت که اون قسمتهایی از درخت که نور مستقیم بیشتری دریافت میکنن شاخه ها زودتر بالغ شده و وارد فاز زایشی شده و گل میدهند و البته گلهای بارور بیشتری تولید می کند ، برای همینم هست بهتره درخت رو سالانه بعد از میوه دهی هرس کنیم و سر شاخه ها رو بزنیم تا نور بیشتری وارد تاج درخت بشه.

 

در مورد دما  بارندگی و ابیاری در قسمتهای بعدی صحبت میکنیمچشمک

خوب بهتر بریم در ادامه مطلب و چند کلمه از گل انبه بگیمخیال باطل


 

تو عکس بالا گل آذین انبه رو میتونید ببینید.

به این نوع گل آذین ، گل اذین خوشه ایی مرکب گفته میشه چون دارای اشعابات زیادی هست و گلها روی انشعابات قرار دارن.

روی هر گل آذین تعداد 300-3000 گل میتونه قرار بگیره.

بر روی گل آذین هم گل کامل و هم گل نر وجود داره ، گل کامل گلی هست که هم اندام نر داره هم ماده داره. تعداد گلهای ماده در انتهای پایینی گل آذین بیشتره تا نوک آن.

 

اینم نمایی از یک گل :

 

 

اگه دقت کنید 5 تا گلبرگ میبینید که البته تو برخی از ارقام 4 گلبرگ وجو داره.

اون صفحه بزرگ زرد که وسط گلبرگ ها قرار گرفته اسمش شهددان هست و دانه های گرده که از توی بساک خارج میشن روی این صفحه ریخته و حشرات که میان سراغ گل این دانه های گرده به بدنشون میچسبه و گرده افشانی صورت میگیره.

از جمله حشراتی که کمک به گرده افشانی انبه میکنند : زنبورعسل-زنجرک ها-مگس ها

به این گیاه خودگشن یا خودبارور گفته میشه چون دانه های گرده هر گل توانایی دارن همون گل رو گرده افشانی کنن اما خوب وجود حشرات در بهتر گرده افشانی و افزایش عملکرد خیلی موثره ، چون در هر گل کامل 5 تا پرچم هست که چهارتاش عقیم و فقط یه دونه اش میتونه دانه گرده تولید کنه پس میبینیم کمی محدودیت دانه گرده داریم البته این محدودیت با وجود تعداد زیادی گل نر که فقط پرچم بارور دارن تا حدودی جبران شده اما به هر صورت عواملی چون دما و بارندگی و رطوبت تاثیر مستقیمی بر گرده افشانی دارن.

 

بچه ها لازمه بدونید انبه یا هر درخت دیگه ایی همینجوری که گل نمیده ، بلکه نیاز به عوامل محرک برای گلدهی داره که چون احتمالا بحث کمی سخت شده و طولانی و منم خستم شده از تایپ در پست های بعدی بیشتر صحبت میکنیم.

 

منتظر پست های بعدی باشید.مژه

 

 

[ سه‌شنبه ٢٤ اسفند ۱۳۸٩ ] [ ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]