اگر نقشه شهر بوشهر را نگاه کنید ، میبینید خیلی بیش از نصف شهر شامل پایگاه های نظامی است و ما در حاشیه آنها زندگی میکنیم. دور تا دور این پایگاه ها دیوار وجود دارد که خصوصا در قسمت نوار ساحلی که بسیار پرطرفدار است و عصرها تعداد زیادی از مردم در آنجا به پیاده روی و دوچرخه سواری می پردازند و شبها نیز به شب نشینی و صرف شام.

چند سال پیش این دیوار را مقداری عقب برند و جاده عریضتر شد و توانستند یک باغچه کوچک کنار دیوار ایجاد کنند و گیاهانی مثل ناترک ، شمشاد اهوازی و گل کاغذی کاشتند که بسیار مورذ استقبال مردم قرار گرفت. قطعا دیدن ذیواری از گیاهان سبز و زنده جذابتر از یک دیواری سیمانی و بی جان است.

سمت چپ تصویر بعد ار خیابان منتهی به دریا می شود و سمت راست همان دیواریست که عرض کردم.

 

 

کشت گیاهان در نوار ساحلی یعنی جایی که در برخورد مستقیم با بادهای شور دریاست بسیار مشکل است. در این سالها تلاش زیادی شده تا گیاه یا گیاهانی انتخاب کنند و من و شما نیز همیشه نظاره گر این تلاش بوده ایم. در یک زمانی ساحل و بلوارهای بین جاده ساحلی پر شدند از فیکوس بنجامین و در زمان دیگر بجای فیکوس های خراب شده درختچه شیشه شور و کمی بعدتر کنوکارپوس جابگزین شدند و البته شمشاد اهوازی و ناترک و یوکازنگوله ایی نیست وجود داشته و دارد اما چیزی که الان دیده می شود چیزی جز بلوارهای بی نظم از نظر کشت گیاهی و گیاهای ضعیف که کج شده اند و قسمت رو به دریای آنها خشک شده است چیز خاصی دیده نمی شود. آنچه که من تا کنون دیدم بهترین جواب را برای کشت در وسط بلوارها گل ابریشم یا شب خسب داده که از قدیم الایام بسیار کشت میشده و الان درختان قدیمی آن وجود دارند و البته درختان جدید کشت شده از آن نیز گواه بر حرف من است ، می باشد.

این را هم باید بگویم که در بخش ساحلی جلالی و شغاب در وسط بلوار پرچینی از شمشاد اهوازی و وسط آن گل ابریشم کشت کرده اند که بسیار زیبا و چشم نواز است.

همین دیوار سبزی که از آن حرف زدیم نیز گیاهان آن به مشکل خشکیدگی شاخه ها مبتلا شده اند چون فضای کشت کمی وجود دارد و مدام بادهای شور دریا به آن میوزد در نتیجه گیاهان خاصی را می طلبد و باید بگویم در حال حاضر شمشاد اهوازی بهترین جواب را داده است. این در حالی است که ناترکها شدیدا دچار خشکیدگی شده اند و گل کاغذی هم که عملا کاشت آن آنجا جز اشتباه چیزی نبوده است مگر اینکه بگذارند شاخه های آن با بالای دیوار برسند و دیگر بگذارند در آن بالا شاخه و برگ بدهد تا بتواند با گلهای زیبای خود آنجا را زیبا کند پس بهتره فعلا کمی صبر کنیم.

خیلی دلم میخواهد یک روز صبح نوار ساحلی را پیاده روی کنم و عکس های از گیاهان آن تهیه کنم. شاید هفته آینده این کار را کردم. انشا...

یک پیشنهادی که من دارم و شاید اصلا همچین بخشی باشد و فعالیت کند و آن اینست که بجای هزینه های بسیار زیاد شاید بهتر باشد همیشه برای هر گیاهی فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شود و بعد اگر جواب داد توسعه یابد نه اینکه تا به ذهن من و امسال ما رسید که گیاهی قشنگ است بیاییم به صرف همین قشنگی کلی هزینه کنیم و آن گیاه مدتی بعد نابود شود و در واقع این سرمایه ماست که نابود میشود پس چه بهتر که کمی دلسوازنه تر و با حوصله برخورد کنیم.

 

[ جمعه ۳٠ آبان ۱۳٩۳ ] [ ٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]