گیاه اختر هم از طریق ریزوم یا ( پیاز ) و هم از طریق بذر قابل تکثیر است منتها با این تفاوت که از طریق ریزوم بعمل آمدن گیاه مطمئن تر است و معمولا همانسال گل می دهد

ولی در مورد بذر نمی توان سبز شدن و رشد صد در صد گیاه را انتظار داشت و البته اگر شرایط را مهیا کنیم رشد صد در صد هم می تواند باشد حسنی که گیاه بعمل آمده از بذر دارد این است که ممکن است رنگ و فرم گل عوض شده و گل و گیاه جدیدی بعمل بیاید ! ولی ممکن است سال اول گل ندهد ، مثلا من این بذر هارا اردیبهشت ماه امسال کاشتم و با اینکه بعضی از آنها بیش از 60 سانتیمتر قد کشیده اند ولی هنوز تا امروز گل نداده اند :

( بقیه در ادامه مطلب )


          من علاقه زیادی به بذر گیاهان دارم تا شاید بتوانم گیاه جدید تری بدست بیاورم ، بذر اختر هم براحتی در دسترس من هست ولی یک معما !

          من تا حال از اختر قرمز نتوانسته ام بذر بگیرم ! ولی تمامی اختر های زرد بذر می دهند مثلا این عکس ها را ببینید :

 

          ضمنا به دوستان زیادی قول ارسال بذر اختر داده بودم ولی با کمال شرمندگی از تمامی اختر های من فقط و فقط یک بوته شان بذر داد و بقیه مطلقا بذر نداشتند !

 

          بسته هایی که می بینید هیچکدام حاوی بذر نیستند ! و لذا من ناچار به باغات دوستان و فضای سبز شهرمان رفتم تا مقداری بذر جمع آوری کنم ولی شاید باور نکنید که امسال 99 در صد اختر های فضای سیز و باغات دوستان قرمز رنگ و بدون بذر بودند ! و فقط در فرودگاه تبریز به توده بسیار زیادی از اختر برخوردم که گلهایشان از نظر فرم با گلهای من متفاوت بودند و کمی کشیده تر ،

          این اختر ها هم زرد و هم قرمزشان بذر داشتند .

 

          چند بار مراجعه کردم تا بالاخره در زمان رسیدن بذرها به سراغشان رفتم و مقداری بذر تهیه کردم !

 

          شاید بعضی از دوستان ایراد بگیرند که آیا این بذر ها ارزش اینهمه تلاش و صرف وقت را داشت ؟ باید عرض کنم کسی که عاشق گل و گیاه است برای رسیدن به خواسته خودش باید هزینه کند ! ثانیا خوشحالم که در پیش دوستان بد قول نشدم !

امیدوارم همواره باغ دلتان پر گل و چشم انداز زندگی تان رنگهای شاد و زیبا باشد !

[ چهارشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ۳:٢٢ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]