حتما براتون پیش آمده که گیاهی که چند روز هست آب نخورده و برگهای آن بی حال شده اند را آّبیاری کرده اید و بعد از آّبیاری تعدادی از برگها و گاهی همه برگهای آن ریزش کرده است.این حالت خصوصا وقتی از مسافرت برگشته ایید پیش می آید.

اما علت چیست؟

علت اصلی آن هورمون گیاهی به نام اتیلن است.

اتیلن از سوختن سوخت های فسیلی نیز حاصل می شود اما خود گیاه نیز در بخشی از زندگی خود این هورمون را تولید میکند.مثل زرد شدن میوه موز یا قرمز شدن گوجه فرنگی و ...

در واقع نقش اتیلن مثل یه شمشیر دو لبه است هم مفید است و هم مضر.

این هورمون عزیز از اسید آمینه متیونین تولید می شود بعد از تبدیل شدن به ماده ایی به نام ACC به صورت گاز اتیلن آزاد می شود.

وقتی ریشه ها خشکی را حس میکنند و در جستجوی آب درمانده می شوند شروع به تولید ACC میکنند و در سلولهای خود ذخیره می کنند و در عوض هورمون ABA تولید شده به گیاه فرمان می دهد که روزنه ها را ببند که آب کم است و به محض اینکه آب به خاک می رسد و ریشه ها آن را جذب میکنند این ماده (ACC) از طریق آوندهای چوب به برگها رسیده و در حضور نور و اکسیژن تبدیل به اتیلن شده و فرمان ریزش صادر میگردد.به همین راحتی !

این شفلرا عزیز نیز در حالت استرس هست ، ممکنه خاکش خیس باشد اما ریشه ها نمی توانند آن را جذب کنند پس به این حالت در آمد و بزوردی برگهای آن ریزش میکنند.

 


از طرفی همین اتیلن عزیز عامل اصلی رسیدن و شیرین شدن و خوشمزه شدن میوه هست و در انبارها که میوه های نارس را ذخیره میکنند موقعی که می خواهند آن میوه خاص را مانند موز یا سیب به بازار برسانند به آن اتیلن زده تا خوشمزه و خوشبو و خوش رنگ شود.

 

 

باز همین هورمون در طولانی مدت هورمون پیری و برگ بافت گیاهی نیز محسوب می شود به طور خلاصه باید بگم که وجود این هورمون فرآیند بلوغ ، رسیدن و پیری را سرعت می بخشد و گیاه را به سمت نابودی پیش می برد.

امروزه با کمک علم ژنتیک تلاش بر این است که با جلوگیری از تولید یا جمع آوری و ممانعت از عمل آن این هورمون را کنترل کنند تا عمر محصولاتی که در انبار هستند را طولانی تر کنند.

در قدیم با قرار دادن یک میوه رسیده سیب یا موز یا گوجه فرنگی باعث رسیدن و رنگ گرفتن بقیه میوه ها می شدند و در واقع آن میوه های رسیده اتیلنی که تولید می کردند باعث رسیدن سایر میوه ها میشد.

[ شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]