سلام دوستان. الان در فصل امتحانات پایان ترم هستم و 18 تیر تمام می شود و باید کار پایان نامه شروع کنم. به همین دلیل دیر به دیر پست میگذارم امیدوارم من را ببخشید.

 

 

آیا دقت کرده اید وقتی وارد یک گل فروشی می شوید در هر گوشه آن تعداد زیادی گلدان با گیاهان هم قد و قواره گذاشته و اگر هم گلدار باشند حدودا تعداد غنچه ها و گل هایشان با هم برابر است؟

این ها ترفند های تولید کنندگان هست تا بتوانند محصولات خود را در سایز و زمان مناسب به بازار عرضه کنند. اما چگونه این کنترل را انجام می دهند؟

 

 

مهمترین  فاکتورهایی موثر :

1- نور : مدت زمان نور - طول موج نور - رنگ نور - مدت زمان تابش از فاکتورهای هست که کنترل میکنند. عمدتا از لامپ های سدیمی و LED استفاده میکنند.

 

مثلا وقتی می خواهند حسن یوسف های یک رنگ و اندازه به بازار بدهند طول مدت نور و شدت آن را بالا میبرند و برای همین وقتی گیاه را در خانه نگهداری میکنید بعد از مدتی رنگ آن تغییر میکند زیرا شما دیگر نمیتوانید آن شرایط را برایش فراهم کنید.

 

 

2- کاربرد کند کنده های رشد گیاهی : شامل ترکیبات شیمیایی می شود که رشد جوانه انتهایی گیاه را کند میکنند تا اندازه آن ها ثابت بماند و تا زمان عرضه به بازار بد قواره نشوند. میتوان به سایکوسل (CCC) و پاکلوبوترازول اشاره کرد.

مثلا بنت قنسولها همه در یک رنج ثابت رنگ و اندازه به بازار می آیند که نشان دهنده کاربرد نور خاص و مواد شمیمایی هست.

 

 

این کارها تجاری هستند و برای کارهایی در سطح خانه چه از نظر کاربردی بودن و چه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

[ شنبه ٧ تیر ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]