یکی از تکنولوژی های جدید در دنیا که در مورد گیاهان و جانوران و حتی انسان مطرح است کشت بافت یا بهتر بگویم تولید یک موجود زنده از یک یا چند سلول که حتی براحتی با چشم غیر مسلح ( میکروسکوپ ) دیده نمی شود ، می باشد.

در این تصویر مجموعه چند سلولی رو ی محیط کشت ژله ایی دیده می شود.

این بحث خیلی تخصصی است اما من چند خطی به زبان ساده میگویم امیدوارم خسته کننده نباشد.

در این توصیر بخشی از تجهیزات لازمه در آزمایشگاه را میبینید.

 

 

پیکره موجودات یک واحد سازنده به نام سلول دارد سلولها در کنار هم قرار میگرند و یک بافت و بعد یک اندام و در انتها یک موجود را به وجود می آورند مثل انسان یا یک اسب یا یک درخت و .... این سلولها هر کدامشان بدون هیچ استثنایی داری یک بانک ژنی هستند یعنی اطلاعات ژنتیکی همه اندامها را در خورد دارند و فقط ممکن است برخی از آن ژن ها خاموش باشند. ما از این ویژگی استفاده میکنیم و یک سلول یا توده چندتایی از آن را از پیکره موجود بر میداریم و در آزمایشگاه در یک محیط کشت مغذی کاملا استریل قرار داده و با کمک مواد تنظیم کننده رشد گیاهی رشد آن را کنترل میکنیم تا مثلا به گیاه جدیدی برسیم.

در این تصویر نشان میدهد که از چند سلول برگ گیاهان جدید ایجاد شده است.

 

حالا اینکار چه مزیتی دارد؟

مطئنم هر کدام از شما تجربه تکثیر گیاهان خود را دارید مثلا از آن بذر گرفته اید و مجددا کشت کرده اید یا نه از آن به هر طریقی قلمه تهیه کرده اید و از یکی از این دو روش صاحب گیاهی زیبا شده اید. انجام هر کدام از این روشها زمانبر هست مثلا باید کلی صبر کنید گیاه بذر دهد یا اینقدر بزرگ شود که بتوان از آن قلمه گرفت و تازه تعدا کمی گیاه نصیب شما می شود.

اما در کشت بافت چون گیاه شما بیشمار سلول دارد پس میتوانید چند هزار گیاه در مدت زمان کمی در ایجاد کنید. البته شما و من نه! نمیتوانیم چون نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی و تخصص و مواد خاصی دارد اما این سرعت می تواند در عرصه اقتصادی قیمت تمام شده و همچنین امکان دستیابی به گیاهان را برای مصرف کنندگان کلان راحت کند.

مثلا این سایت گیاهک را که در پست قبلی معرفی کردم ببینید. درون یک محیط شیشه ایی کیپ که نباید بازش کنید مقداری ماده ژله ایی مغذی که با ترکیبات مشخصی از هورمون ها و ترکیبات معدنی غنی شده است مثلا تعدادی سلول هاروتیا قرار داده اند و به من و شما می فروشند. اینکار واقعا زیبا و فانتزی است و البته زیبایی علم را نشان می دهد.

 

 

یا این سایت جهاد دانشگاهی را ببنید که توانایی تولید 300 هزارگیاه آلوئه ورا را دارد.

 

 

در این تصویر نیز می بیندی که از سلولهای هویج گیاه جدید ایجاد شده است.

 

[ یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۸:٤٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]