امیدوارم این پست تکراری نباشه.

پارسال باخبر شدم که یکی از دوستان چندتایی درخت پاپایا دارد و از آنها عکس تهیه کردم. این درختان زیبا و خوش فرم حتی تا ده متر هم می توانند بلند شود و مانند نخل برگها با دمبرگ بلند در انتهای تنه اصلی تجمع می کنند و بندرت انشعاب فرعی تولید میکند.

تو پرانتز بگم که کاشت یه درخت پاپایا اونم در این باغچه و نزدیک بهم و زیر یک درخت نارنج درست نیست اما خوب ایشان به چشم یک گیاه زینتی نگاه کرده و کاشته و کاریش نمیشه کرد.

 

 

 

 


عمر اقتصادی درخت تا سه سال بیشتر نیست اما برای نگهداری در باغ های شخصی تا 20 سال هم می توان از آن محصول برداشت کرد.

میوه های این درخت روی تنه آن قرار میگیرند. این حالت در کاکائو نیز دیده می شود. ( در اغلب درختان میوه در کنار برگها و روی شاخه قرار دارد )

مشهور است که میوه درخت پاپایا روی درخت نمی رسد و بهتر است در حالت سبز رسیده کامل (مثل گوجه فرنگی یا موز ) در کنار یک میوه رسیده قرار بگیرد تا رنگ زرد بگیرد و برای خوردن آماده شود.

 

 

از نظر شکل میوه در ارقام مختلف متفاوت هست ولی در کل مابین کدو تنبل تا خربزه می باشد. به همین دلیل از اسامی دیگر این گیاه خربزه درختی نیز می باشد.

 

 

از نظر گیاهشناسی درخت تک پایه است ( گلهای نر و ماده روی یک گیاه) اما اغلب گلها تک جنسی هستند در نتیجه دگرگرده افشانی زیاد اتفاق می افتد.

 

 

 

اینم میوه ایی که من خوردم.

از نظر طعم باید بگم که میوه های گرمسیری طعم خاص خودشان را دارند و باید ذائقه به آن عادت کند والا با بار اول خوردن خوشتان خواهد آمد.

 

 

 

پاپایا هم خانواده با گل ساعتی هست و هر دو میوه های پر بذری دارند که حتی بذرها ذرون میوه نیز جوانه زده بودند و ریشه چه ها خارج شده بودند. من این بذرها را کاشتم اما هیچکدام سبز نشدند. در منابع خواندم گویا باید چند هفته ایی در دمای 10 درجه قرار داده و بعد بکاریم که این نکته را من رعایت نکرده بودم.

اگر بذر کاشتید و سبز شده بعد از یکسال میتوانید اولین میوه را از آن بگیرید البته به شرطی که خوب رشد کند.

این پوشش قهوه ایی که میبینید بسیار لزج بود و پوسته نیمه سختی در زیر آن قرار داشت.

 

 

[ چهارشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]