همه ما به نگهداری گل و گیاه در خانه مان علاقه داریم و همیشه در تکاپوی انتخاب گیاه مناسب و یادگیری شرایط نگهداری آن هستیم.

برخی از ما دوست دارند گل را به صورت تک شاخه در گلدان آب نگهداری کنند اما برخی به نگهداری گل در گلدان و آبیاری هر روزه آن علاقه دارند و برخی دیگر از ما دوست داریم باغچه ایی داشته باشیم و هر فصل بذری در آن بپاشیم و از مراحل رشد گیاه لذت ببریم. ( در اینجا درختان ، درختچه ها ، گل های دائمی گلدانی و باغچه ایی مورد بحث نیستند)

 


با پیشرفت هایی که در صنعت کشاورزی یا بهتر بگویم باغبانی به وجود آمده گل ها و گیاهان به روش های مختلفی به دست ما می رسند.

- گلدانی : اینکه تولید کننده بذر یا پیاز یا قلمه و سایر اندام های تکثیری یک گل را کاشته و در شرایط خوب و عالی پرورش می دهد و به صورت گلدانی دست مصرف کننده می رساند و بعد من و شما هستیم که کاربرد آن را تعیین میکینم که مثلا در همان گلدان بماند یا در باغچه  انتقال دهیم یا در گلدان آویز بگذاریم و ...

 

 

- بذر : اینکه پرورش دهند گل را کاشته و از آن بذر میگیرد و بذر آن را به مصرف کنند می رساند و بعد ما یا در باغچه یا در گلدان میکاریم.

 

 

- ساقه بریده : اینکه پرورش دهنده گل را کاشته اما فقط گل را به صورت تک شاخه به دستمان می رساند که در این حالت که حساس ترین حالت هست عمر گل خیلی کوتاه می باشد.

 

 

گلهای شاخه بریده به گیاه مادری خود متصل نیستند و اصلا ریشه ایی ندارند که جذب آب و مواد غذایی صورت بگیرد و این کار را تنها از طریق آوندهای ساقه خود انجام می دهند. این آوندها خیلی زود توسط ذرات معلق موجود در آب و باکتری ها مسدود می شوند برای همین لازم است روزانه دستان خود را با یک چاقوی تیز زیر آب کنید و یک برش مورب به ته ساقه بزنید تا آوندهای سالم بتواندد مجدد جذب کنند.

یادتان نرود یک حبه قند و یه قطره وایتکس نیز به آب اضافه کنید . این حبه قند مواد غذایی را به گیاه برای ادامه زندگی می رساند و قطره وایتکس آوندها را باز نگه می دارد و از قدر ی از فعالیت آلودگی های آب جلوگیری میکند.

خواندن این مطلب را از سایت گلستان علی از دست ندهید.

[ یکشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٦:٥٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]