«بارها گفته ام و با دگر می گویم . . .»که من عاشقم،عاشق گل و گیاه،از این روی مدت زیادی از اوقاتم ، صرف مطالعات گیاهشناسی (سیستماتیک) می شود. در این بررسیها ، گاهی به گیاهان زیبایی بر می خورم که حیفم می آید بینندگان عزیز و علاقه مند وبلاگ را از مشاهده آن محروم کنم ، اگرچه ممکن است بعضی ها نپسندند.  هر چند یا در ایران وجود ندارند و یا من از وجود آنها بی اطلاعم ولی دوست دارم علاقه مندان گل وگیاه با آنها آشنا شوند و اگر امکانی دارند نسبت به وارد نمودن آن به کشور اقدام کنند.

گونه گیاهی « چاکونیا » با نام علمی Warszewiczia  coccinea  و نام عمومی Chaconia  از خانواده         Rubiaceae درختی است کوچک یا درختچه ای است بزرگ ، استثنایی، همیشه سبز ، به ارتفاع 3 تا 9 متر و به گستردگی 8/1 تا 4/2 متر که در آفتاب کامل و خاک مرطوب ( بین دو آبیاری خاک خشک نشود )بهترین رشد و نمو را دارد . گیاهی است بومی مناطق گرمسیری امریکای مرکزی و جنوبی شامل جمهوری ترینیداد و توباگو ،کاستاریکا ، پرو و برزیل و...است. گیاهی است با برگهای بزرگ و خوشه های بلند گل به طول 20 تا 50 سانتی متر که دارای یک یا دو ردیف براکته های قرمز روشن چشمگیر و فوق العاده با گلهای نا مشهود به رنگ زرد مایل به نارنجی به طول 3 اینچ که در تمام طول سال خودنمایی می کنند. جذاب برای زنبورها ، پروانه ها و پرندگان ، چون گلهای آن در تاریخ 31 اگوست ، زمان استقلال کشور ترینیداد و تو باگو از بریتانیا در حال شکوفایی بوده ، توسط کمیته نشانهای ملی در سال 1962 به  عنوان گل ملیاین کشور انتخاب شده است. 


ریشه های آن دارای خواص دارویی زیادی برای تقویت غرایز جنسی می باشد.داستان این گونه گیاهی بدین شکل بوده است که گونه دارای خوشه های گل با  یک ردیف براکته آن بصورت وحشی بطور گسترده ای در کشور ترینیداد و توباگو وجود داشته است در بازدیدی که یکی از اهالی در سال1957از آن منطقه داشته متوجه می شود که یکی از درختان دارای خوشه هایی با دو ردیف براکته می باشد ، به مراجع ذیصلاح مراجعه و در نهایت با قلمه گیری به ازدیاد این گونه می پردازند بطوری که هم اکنون تعداد بسیار زیادی از آن تولید شده است . همان گونه که مطلعید این درخت بصورت جهش یافته ( موتاسیون ) از درختان وحشی بوجود آمده و بذر نمی دهد و فقط بوسیله قلمه ازدیاد می یابد. نام علمی آن به افتخار گردآورنده آن «Joseph warszewicz » و نام عمومی آن به افتخار حاکم اسپانیایی آنجا کلنل «Don jose  maria   chacon »  ( 1784 – 1798) نامگذاری شده است. 

[ شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]