این روزهای بهاری بهترین فرصت برای گشتن و دیدن زیباییهای طبیعت هست. به خصوص اینکه مثل من تو یکی از شهرهای شمالی و خصوصا رامسر باشید!  دیروز جمعه بود و تو یه روز آفتابی به جنگل رفتیم. در زیر درختان بلند و کنار نهرهای آب و در بین گیاهان مختلف، از  چند نمونه گیاهی منطقه عکس گرفتم و تو این پست براتون معرفی میکنم.

 

این تصویر مربوط به پامچال هست که از اواسط اسفند ماه به صورت خودرو در مناطق جنگلی و زیر درختها دیده میشه و تا اوایل خرداد هم گلدار هستند.   

 

این هم بنفشه معطر ایرانی یا violet  هست که از اوایل اسفند ماه به رنگهای بنفش و سفید به چشم میخوره.  گل بنفش رنگ دارای عطر دلپذیری هست ولی رنگ سفیدش معطر نیست.


گیاه دم اسب که در این فصل به وفور در کنار نهرهای آب دیده میشه. این گیاه دارای ریزوم هست و هر ساله در فصل بهار جوانه ها رشد می کنن. البته دارای دو ساقه نازا که سبز رنگ هست و ساقه زایا که به رنگ روشن و دارای سنبله ای حاوی هاگ هست، دیده میشه. این گیاه دارای سیلیس فراوانی هست و دارای خاصیت دارویی هم هست.

   

 

این گیاه پونه معطر هست که از گیاهان دارویی و جزء سبزیهای معطر محلی محسوب میشه و در تهیه بعضی غذاها مثل کوکو سبزی استفاده میشه.

 

 

[ جمعه ٢٢ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ٩:۳٥ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]